Seçim Barajı


Bu makale 2014-12-08 09:38:49 eklenmiş ve 1056 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

Türkiye’de seçim barajı 34 yıldan bu yana uygulanmaktadır. Her seçim döneminde, yoğun tartışmalar olmaktadır.

12 Eylül Askeri yönetiminin amacı “Kürt siyasi hareketini” Mecliste görmek istemediğinden, seçim barajı  % 10 olarak yasalaştırıldı. Hüseyin Yayman

 “Darbeciler, yönetimde istikrarı sağlamak için yüzde 10 barajını kurdular. Yüksek baraj büyük adaletsizlikleri beraberinde getirdi. Baraj sistemi 1991 seçimleriyle iflas etti. Parlamento askerlerin arzularının aksine çok parçalı hal aldı. 1995 seçimlerinde MHP yüzde 8’le Meclis'e giremedi. 1995 ve 1999 seçimlerinde Kürt partileri yüzde 5 civarında oy almalarına rağmen Meclis dışında kaldılar. Cumhuriyeti kuran CHP dahi 1999 seçiminde yüzde 8,7’le baraja takıldı.”(1)

Avrupa ülkelerinde en yüksek baraj Türkiye’de uygulanmaktadır.26 Şubat 2011 tarihinde “gölbaşı güncel” de yayınlanan “Milletvekili Seçiminde Temsilde Adalet İstiyorum” başlıklı makalemizde teferruatlı olarak yayınlanmıştır.

Avrupa ‘da komisyonun 12 0cak 2009 tarihli taslak  raporunda

“Parlamentoya seçilmede sınırlamalar ve barajlar” başlığında, en yüksek seçim barajının Türkiye’de uygulanıyor oluşu. Türkiye’yi yüzde 7 ile kuzey komşumuz Rusya izliyor. Diğer ülkelerin sıralaması da şöyle:

Yüzde 5 barajı: Almanya, Belçika, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Moldova, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya,

Yüzde 4: Avusturya, Bulgaristan, İtalya, Norveç, Slovenya, İsveç,

Yüzde 3: İspanya, Yunanistan, Romanya, Ukrayna,

Yüzde 2: Danimarka,

Yüzde 0.67: Hollanda.

Barajsız ülkeler: İsveç, Finlandiya, İrlanda, İzlanda

Rapor, seçim barajlarının yol açtığı “Arzu edilmeyen sonuçlar” bölümünde Türkiye, 2002 seçiminin baraj nedeniyle “garip” bir durum yarattığı, seçmenin yüzde 46,3’ünün Meclis’te temsil edilme imkânından yoksun kaldığı belirtilerek, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyların yüzde 34,2’sini almasına karşılık, parlamentoda sandalyelerin yüzde 66,9’ünü elde ettiğine dikkat çekiliyor. Diğer partiler, CHP, MHP de aldıkları oy oranında yararlandılar. Hazineden de yüklü paralar aldılar.

 

 AKP iktidarında bu yanlış uygulama kaldırılmadı. Söz konusu olduğunda da biz barajı koymadık. Bizde barajla seçime katılıyoruz diyerek, barajdan memnuniyetini belirtmekteler.

DSP, BBP, RP, bu üç partinin Anayasa Mahkemesine başvurusu sonucunda, Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç’ın, konuyu görüşmeye açmaları, demeci, İktidar partisinde, kızgınlık, muhalefet partilerinde ise heyecan uyandırmaktadır.

Dileğimiz vatandaşlarımızın oylarının mecliste temsilcilerini bulmasıdır.

Mehmet ULUÇAY

(1)04 Aralık 2014 Perşembe  VATAN

Hüseyin Yayman

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.