Cumhurbaşkanı Seçimi ve Yetkilerin Kullanımı


Bu makale 2014-07-13 21:18:39 eklenmiş ve 985 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi nedeniyle, adayların seçim çalışmaları, konuşmaları, seçildikten sonra yapacakları hakkındaki söylemleri halk tarafından dikkatle izlenmektedir.

 

Sayın Ekmelettin  İhsanoğlu, seçilirsem,  söylediği aşağı yukarı, şöyle demektedir. “Parlamenter Sistem içinde mevcut anayasadaki yetkilerimi koruyacağım. Devletin kurum ve kuruluşlarının düzenli ve ahenk içinde çalışmasına gayret edeceğim” demektedir. Bu açıklamalara Sayın Erdoğan, İhsanoğlu’nu,”Devletçi”,statükocu olarak tanımlamakta, kendisini de “Millet” yandaşı olarak göstermektedir.

 

Farklı söz ve söylemleri, Sayın Selahattin Demirtaş söylemektedir. Özetlersek;”biz bütün ezilmişlerin, mağdurların, ötekileştirilenlerin, dilini, kimliğini, cinsiyetini, açıklayamayanların, Dinini, kültürünü yaşayamayanların, emeği sömürülenlerin ve Muktedirlere karşı mazlumların adayıyım. Devleti kutsayan bir zihniyeti değil, Devleti milletin hizmetine koyacak zihniyetin adayıyım.

 

Bu bir zihniyet ve yöntem farlılığıdır. Diyerek farklılığını ortaya koymaktadır.

 

2002 yılından bu yana 12 yıldır iktidarda olan, sekiz seçimde de başarılı olan Başbakan Sayın R.T Erdoğan’ın konuşmaları dikkat çekicidir.

 

Halkı 2002de, mağdur, ötekileştirilmiş söylemleri üzerine siyasetini oturtan Sayın Erdoğan, şimdiki söylemlerinde de aynı vurguları yapmakla beraber, Sanki muhalefette imiş gibi şikâyetleşmekte, mağduriyetini söylemektedir. Dil ve üslup, sert, kırıcı, alay edici, ayırıcı, buyurgan ve ötekileştiricidir.

 

Cumhurbaşkanı olarak seçilse mevcut Anayasadaki yetkilerini kullanacaktır. Bu yetkilerde bellidir. Yürütmenin başı olmasına rağmen, icra makamı değildir. Ben icra makamı olacağım demektedir. İşte sıkıntı buradadır. Hükümetle sıkıntı  doğacağı gibi,Adalet ve Kalkınma Partisinde”özgül ağırlığı”nı dile getiren güçlü siyasetçi ve hükümet üyeleriyle yetki gaspı konularında ayrışmalar  da kaçınılmazdır.

 

Cumhuriyet tarihimizde bunun örnekleri çoktur.

 

Atatürk İnönü, Özal, Yıldırım Akbulut, Demirel Çiller kırgınlıkları.

 

Eğer Sayın Erdoğan seçilirse, mevcut Anayasaya göre doğacak kırgınlıklar şimdiden sezilmektedir. Takdir yüce milletimize aittir. Seçimin güven ve huzur içinde geçmesi temel dileğimizdir.

 

Bu açıklamalardan sonra, Seçilecek cumhurbaşkanı’nın İcra makamı olan Hükümet gibi davranacağını söylemesi, mevcut Anayasaya aykırı olduğu gibi sıkıntı yaratacaktır.

 

Çünkü Hükümet icra makamı olması nedeniyle, Meclise Hükümet programını ve bütçesini sunar. Cumhurbaşkanı’nın bütçesini de icra makamı yani Hükümet yapar. Bu programın yürütülmesinden dolayı da meclise karşı sorumludur. Cumhurbaşkanının “vatana ihanet” dışında bir sorumluluğu yoktur. Ancak Ülke genelindeki kurum ve kuruluşların işleyişiyle ilgili bilgiye elbette sahip olur. Yol gösterici olur.Parlamenter sistemde,elbette ki  yasama ve yürütmeye müdahalesi söz konusu olamaz.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.