Kömürsüz Ömür İstiyoruz!


Bu makale 2014-06-19 21:49:19 eklenmiş ve 960 kez görüntülenmiştir.

Biz insanız. Topraksız, susuz, havasız edemeyiz.

Sırf parayla olacak iş değildir insanlık.

Biz bunu bilir, bunu deriz.

Peki, memleketimizin üzerinde kara lekeler gibi beliren kömürlü termik santrallere karşı ne yapmalı?

Direnmeli!

Çünkü biliyoruz, bu santraller, geleceğimizi küle çevirecek.

Topraklarımızı fakirleştirecek, havamızı suyumuzu zehirleyecek, bizleri hasta edecek, yerimizden yurdumuzdan olacağız.

Çocuğumuz ve torunumuz büyüdüğünde, eski fotoğraflara bakıp, anlatılanları duyup sormayacaklar mı? Siz buralara ne yaptınız demeyecekler mi?

Diyecekler.

Onlara "Kirli bir hava soluyorsun çünkü başımızdakiler öyle uygun gördü" mü diyeceğiz?

Diyemeyiz.

Mirasımız temiz bir hava, bozguna uğramamış bir doğa olmalı.

En çok da bunun için direneceğiz.

Çünkü dedik ya termikçilerin bildiğinin aksine, sırf parayla olacak iş değildir insanlık.

Yukarıda ki birkaç paragrafı, üyesi olduğum green peace in birlikte çalıştığı kara atlastan aldım ne kadar bize uygun değil mi?

Bir Gölbaşı daha yok. Adıyaman’ın ilçelerinde bu güzellikte bir ilçe yok, gölüyle, piknik alanlarıyla, akarsularıyla, yeşillikleriyle.

Sevgili Gölbaşı’lılar gelin ilçemize ve çevresine sahip çıkalım termik santrali yapmak isteyen kişi bu kömürü başka şekillerde değerlendirsin, trilyonlarına trilyonlar katmak için bizi öldürmesine izin vermeyelim.

Alacakları işçi sayısı 100 kişi onu da buradan almayacaklar zaten alınacak işçilerin çoğu teknik elemanlar, vasıfsız işçileri de daha ucuz çalışacak sigorta sorunu olmayacak olan Suriyelilerden temin edecekler.

Termik santrali yaptıracakların vaatlerine inanmayın.

Gölbaşı çevre Platformu olarak bizler, Gölbaşı ve çevresini korumak için çabalıyoruz, bunu yaparken hiçbir çıkarımız yok. Bu konuyla ilgili internette çok bilgiler var açın okuyun.

Kaldı ki bu yapılacak olan termik santral Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %2 si kadarını temin edecek, bu ihtiyacı güneş enerjisinden ya da rüzgâr enerjisinden de temin edebilirler.

 İlçemizde bunların örnekleri var.(Güneş enerjisinden elektrik üretmek için Yarbaşı mevkiinde cihan-pen in sahibi Mehmet Parmaksız’ın yapmış olduğu çalışma).

Bana ne demeyin.

İşte birileri direniyor biz karışmayalım demeyin, gelin birlikte direnelim iş makinelerini koymayalım ilçemize ( Harmanlı, Çakmak, Kalemkaş’a) yasal hakkımız olan mücadelemizi verelim

Bunlar güçlü yine de yaparlar demeyin, direnelim birlik olalım biz birlik olursak onlar yapamazlar.

Bakın Karadenizli sadece kadınlar birlik oldu Hes’leri yaptırmadılar.

Gölbaşımıza biz sahip çıkmazsak başkaları sahip çıkar diledikleri gibi çevremizi ve bizleri yok ederler

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Sağlıklı yaşam için, doğanın geleceği için TERMİK santral ZARARLI
Durdu Yüce 2014-06-25 23:03:13
Gölbaşı-Harmanlı kasabası Soykan kömür ocağı mevkiine yapılması porogramlanan termik santrale, doğaya duyarlı bütün insanlar gibi, tabiata zararlı olduğu için ben de yapılmasını istemiyorum. İnşallah bir şey sebep olur, bir mucize olur da yapılmaz.Toprak ananın yapısıyla, tabiatıyla oynanırsa o da mutlaka tepkisini gösterir, seninle oynar. Toprak ananın oynaması da şöyle böyle olmaz. Sadece insan hayatını ve sağlığını değil, tüm tabiatı yaşanmaz hale getirir. A dan Z ye, kurda kuşa, ağaca meyveye, sebzeye, ota, börtü böceğe; kısaca tabiatın yaşantısına mutlaka zarar verdiği bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Bunun örneklerini termik santrali bulunan yerlerde görebiliriz. Ne kadar da temizleyici filtre olursa olsun bu böyledir. İnsanların kış aylarında ısınmak için sobalarda yaktıkları bu Soykan kömürü sağlığa zararlı olduğu için yasaklanmıştı. Şimdi termik santralinde kısa sürede binlerce ton daha fazlası yakılacak, hem de yazlı kışlı yakılacak. Bunun getireceği kirliliği bu tabiat kaldıramaz. Doğa bozulur, tabiata yazık olur, toprak ana da tepkisini gösterir. Olan yine ağaca, kurda kuşa, dağa taşa, toprağa, bağa bahçeye, havaya, suya, ota, börtü böceğe, hayvanlara; dolayısıyla bütün tabiatın yaşantısına ve insan sağlığına zararı olacaktır. Temennim; yapılması porogramlanan termik santral, doğuracağı zararlar için yapılmaz ve bu doğa kurtulur. Dolayısıyla toprak ananın doğası, yapısı bozulmaz. İnsanlar da sağlıklı ve mutlu yaşarlar.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.