Uyan Gölbaşı Öleceğiz !


Bu makale 2014-06-17 13:24:24 eklenmiş ve 1093 kez görüntülenmiştir.

Geçmiş yazılarımda termik santralden epey söz ettim. Ne kadar ilgilenildi topladığımız imzadan belli oldu, ilgilenen Gölbaşı halkına teşekkür ederim. Tehlikenin farkında olmak farklı bir duruştur.


Özellikle yakın köylerdeki (Harmanlı, Kalemkaş, Çakmak) halkımızın bu konuda çok duyarlı olmaları gerek, çünkü olayın merkezi orası, karşı duruşun oralarda başlaması gerekir.


‘’O katılmıyor bana ne dememek gerekir’’


Bana ne diyen de aynı havayı soluyacak, demeyen de aynı havayı soluyacak


Ya da’’ Ben tarlamı sattım para aldım, adamlardan ayıp olur’’ gibi düşünmemek gerekiyor.


Bu şu demektir,’’ ben senin hayatını satın aldım seni öldüreceğim’’ demektir.


Çeşitli yalan vaatlerle seni kandırıp öldürecek, bu öldürme olayı silah alıp öldürme değil, seni zehirleyerek yavaş yavaş öldürmeden bahsediyorum. Sadece insanı mı öldürecekler hayır bütün canlıları öldürecekler.


Termik santralin çalıştırılmasıyla birlikte yakılan kömürden havaya kükürt dioksitler, azot oksitler, karbon monoksit, ozon, hidro karbonlar, partiküler madde salacaktır. Havaya salınan kükürt dioksit ve azot oksit gazları zaten asit yağmurları oluştururlar bunun tehlikesini de hiç uzağa gitmeye gerek yok yakın çevremizde Elbistan’da görüyoruz. Gölbaşı çevre platformu bu konuda yaptığı çalışmalarında bunları zaten sık sık dile getirmektedir.


Vereceği zararları kısa başlıklar altında dile getirecek olursak;

1- İnsan sağlığına vereceği zararlar

 

2-Çevreye vereceği zararlar


3-Tarım ve ziraata vereceği zararlar


4-Hayvancılığa vereceği zararlar


5-Ekonomiye vereceği zararlar


6- Yol güvenliği ve sürüş emniyetine vereceği zararlar başlıkları altında toplaya biliriz.


İnsan sağlığına vereceği zararlar;

Santral ilçemize ve yakın köylerimize yakın yapılıyor, rüzgâr gölbaşına doğru esiyor, duman olduğu gibi üzerimize gelecek, yağmur bulutlarıyla buluşup asit yağmurları yağacak, cilt kanseri hastalıklarına neden olacak, içme suyu kirliliğine sebep olacak çünkü santralin atık suları içme suyuna karışacak, kanser ve akciğer hastalıkları, sakat doğumlar, düşükler, kısırlık, çocuklarda kan kanseri ve  zekâ geriliği, büyüme geriliği yapacak.


Çevreye vereceği zararlar;

 

Hava kirliliği artacak, canlının nefes alması zorlaşacak, yeraltı suları kirlenecek, orman ve ağaçlar yok olacak, iklim yaşanmaz hale gelecek, yaz ayları daha kurak ve kavurucu sıcaklar olacak, santral buhar ürettiği için nem oranı artacak astım ve nefes darlığına sebep olacak.

 


Tarım ve ziraata vereceği zararlar;

Dağlardaki bitki örtüsü zarar görecek, toprağın yapısı bozulacak, asit oranı artacak ürün verimi bitme noktasına gelecek, yılda bir ürün zor alınacak, tohum ekip ürün alma olayı bitecek, sebze meyve üretimi zarar görecek fidanlar meyve vermeden çiçekler dökülecek yeni dikilen fidanlar tutmayacak, yem bitkileri üretimi azalacak, meralar kirlenecek.


 Hayvancılığa vereceği zararlar;

Büyük ve küçükbaş hayvanlar zarar görecek, kırmızı et üretimi azalacak, arıcılık yok olacak, kanatlı hayvan ve yumurta üretimi en kötü şekilde etkilenecek, yaban hayvanı varlığı yok olacak.


 

Ekonomiye vereceği zararlar;

Kül depolama alanının yanı başına kalan bölgelere kimse yatırım yapmayacak, işsizlik artacak, arsa ve emlak değerleri düşecek, ilçe ve köylerimiz göç verecek, nüfus azalacak,  kısaca geçim zorlaşacak.


Yol güvenliği ve sürüş emniyetine zararlar;

Bacadan çıkan küller, yağışlı havalarda yolları kayganlaştıracak, çok sayıda yüklü kamyon geçeceği için yollar bozulacak, yoğun kömür dumanı, kül ve su buharı özellikle gece ve kışın görüş mesafesini çok düşürecek.


İşte kısa başlıklar altında termik santralin zararları bunlar, birileri cebine daha fazla kazanç sağlayacak diye bizleri ve doğamızı öldürmesine müsaade etmeyelim. Evet, tarlaların değerlerinin katbe kat üzerinde paralar ödeyerek almış olabilirler, çıkarı olmasa bunu niye yapsın, ne kadar çok kazanacak ki bu ödemeleri yapmış, kimse malını zorla satmadı. El ilanımızda da yazılı olduğu gibi;


Meydana gelebilecek çevre felaketini gizlemeye çalışan şirketler, işsizlikle halkı kandırmaya çalışmaktadır. Unutmamalı ki hiçbir istihdam politikası binlerce insanın sağlığını hiçe sayarak uygulanmaz. Geçici iş vaadinde bulunan ve bu şekilde halkı kandırmaya çalışan şirketler termik santral faaliyete geçtikten sonra geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan insanların iş alanlarının yok olacağını gizlemektedir. 25 yıllık ömrü olan termik santral için çocuklarımızın geleceğini satmayalım,  Gölbaşımız ve çevresinin kirlenmesine izin vermeyelim. ( 25 yıllık ömrü olan termik santraller için gölbaşı doğasının ömrünü de satmayalım çünkü sonsuza dek bir daha geri dönüşü olmayacak)


Sevgili Gölbaşılılar, bu termik santrale karşı gelmezsek ileride çocuklarımız bunun hesabını bizlerden soracaklardır. Bu bir siyasi mesele değildir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.