Av.Serra Taşköprü
Av.Serra Taşköprü
Giriş Tarihi : 25-01-2020 22:23

Dış Kapının Dış Mandalı / Topuklu Ayakkabı Yerine Terlik Giymek

İçeride bir toplum olmak! Duygularımızı içeride yaşamak! Duygularımızın hapsinde cehennem sıcağında ve azabında öfke nöbetleriyle sinir krizleriyle yaşamak!
Peki ya dışarıda bir toplum olsak nasıl olurdu her şey?! Dışarıdan bakabilsek çözebilir miydik sorunları? Problemler bizi bu kadar yorar mıydı? Gerçekten ne olurdu? Biz içeride bir toplumuz. Bireysel olarak da genelimiz içeride. Oysa bireysel olarak eğer dışarıda olamasak bile eşikte durabilirsek bu zincirleme kazadan çok daha az zararla çıkarız.
Dışarıda olmak ne demek? Dışarıda olmak soğukkanlılıktan öte çözüm odaklı olabilmektir. Dışarıda olmak içeride olmaktan his olarak farksız olmakla önemli fark sadece içeride olunduğunda kurguya kapılma olasılığının yüksek olduğu ve çözümün sağlanamayacağının neredeyse kesin olduğu gerçeğidir. Dışarıda olarak da duyarlı ve düşünceli olunabilmekle içeride olunduğunda mecazi anlamda körleşme olacağından çözüm yollarını görmek ve seçenekleri değerlendirmek pek de mümkün olamayacaktır.
Kendi duygularına dışarıdan bakan bir kişi öfkesini, endişesini, acısını, üzüntüsünü, kıskançlığını vs. tüm olumsuz duygularını yönetebilecek ve kendisini mutlu ve huzurlu hale getirebilecektir.
Kendi duygularımızla içeride kalırsak ya da kalmaya devam edersek örneğin öfkemizin şiddete  dönüşmesi söz konusu olabilecektir. Acıyı daha yoğun hissedip öfkemizin tetiklenmesine sebep olabiliriz. Bunun için yapılması gereken bir metafor imgelemektir.
Örneğin içeride iken evde olduğunuzu düşünün dışarıdayken de evin dışında ve ne dışarıda ne de içeride olduğunuzda sınırda

  

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri