Nasıl haberleşeceğiz?


Bu makale 2019-08-07 23:16:04 eklenmiş ve 50 kez görüntülenmiştir.
Etem Karaüzüm

Nasıl haberleşeceğiz? Sorusuna henüz yanıt bulamamıştı. Kapı çalınmıştı. Yeni uyanan hoca açtı kapıyı. Yine dün ki kız: Size kır çiçeği getirdim. Dedi ve dönüp gitmekte olan kıza sordu öğretmen: Senin adın ne? ,bu çiçeklerden her sabah getirecek misin? Henüz kızdan yanıt gelmemişti ama ;eve iki  öğrenci geldi .Oldukça heyecanlılardı.Söyleyecek olduklarını bir türlü ağızlarından çıkaramadılar.Hoca ;ne oldu çocuklar?dedi.İkisi birden konuştular bu sefer:İki arkadaşımızı akrep soktu öğretmenim !... Öğretmen biran düşündü. Bu konuda hiç bir şey bilmiyordu. Üzerindeki eşofmanlarını değiştirmeden okula koştu. Çocukların anne babalarıyla, muhtarda orada idiler.

Öğretmenin telaşlandığını gören muhtar “Bu aylarda akrep vakaları her sene oluyor Hocam dedi.”: Korkmayın, bizde onun ilacı var.

-Öğretmen: Nasıl bir ilaç o?-

Muhtar: Biz o akrepleri yakalayıp öldürüyoruz. Sonrada güneşte kurutuyoruz. İyice kuruduklarında kahve değirmeninde çekerek öğütüyoruz. Un haline gelen akrebi bir kavanoza koyup saklıyoruz. Burada akrep çok. Özellikle bu aylarda her taşın altında bir akrep olur. Bu okul da ahırdı ya burada çok olur.

-Öğretmen: Bu çocukları doktora götürmeyecek misiniz?

-Muhtar: Hocam köye seninde gelip gittiğin cip gece yolcu getirir ve komşu köye gider. Sabah güneş doğmadan tekrar yolcuları alıp gider. Gidiş ve gelişler üçer saat sürüyor. Şuanda onları doktora götürme olanağımız yok.

-Öğretmen: Ne olacak o çocuklar şimdi?

-Muhtar: Yarın olsun bir şeyleri kalmaz.

-Öğretmen: Nasıl yani ,bu akrepler zehirli değil mi?

-Muhtar: Hem de çok zehirliler.

Öğretmen  İyice telaşlanmıştı;

-Öğretmen:Ne olacak şimdi?

Muhtar: Telaşlanma hocam. Hani o kahve değirmeninde kurutup, un haline getirdiğimiz akrep unu var ya, işte ondan bir bardak suya bir kaşık katarız ve hastaya içiririz. İstersen gidip bakalım, anneleri ondan yapıp içirmişlerdir.                 

Devam edecek...

 

''Akın var

Güneşe akın

Güneşi zapt edeceğiz

Güneşin zaptı yakın..

Yazarın Notu: Güneşi zapt edemedik ama zehirli akrepler ülkeyi zapt etmeye yoğun bir eforla uğraşıyorlar…           

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.