Oğlum İleride Çok Canlar Yakacak!


Bu makale 2019-05-25 19:51:51 eklenmiş ve 392 kez görüntülenmiştir.
Av.Serra Taşköprü

Şiddet deyince aklımıza genelde fiziksel şiddet gelir. Nasıl ki engelli deyince aklımıza ilk gelen tekerlekli sandalyede biri geliyorsa. Oysa şiddet en başta psikolojik yani duygusaldır. Psikolojik şiddet, sevgisizlik ya da sevgi kavramından anladığımız şey sağlıklı ve gerçek olmadıkça var olmaya devam edecektir. Biz toplum olarak gerçek sevgiyi yaşamıyoruz ve yaşatmıyoruz. Bu yoksunluk, bu bilgisizlik ilk başta psikolojik şiddeti sonrasında fiziksel ve hatta cinsel şiddeti doğuruyor.
Mesela şiddetle kınıyoruz. Neden şiddeti kınarken şiddet kelimesini kullanıyoruz? Biz belki de şiddeti istem dışı çağırıyoruz. Şiddete davetiye çıkarıyoruz. Hep olumsuz eleştiriyoruz. Ama kendimize hiçbir olumsuz eleştiri yöneltmiyoruz. Özürlerimiz bile samimi değil. Kime sorsanız insanlar kötü, insanlar güvenilmez, insanlar çıkarcı ve sair. Yani sonuç olarak herkes masum. Herkes haklı. Herkes doğru. Herkes güvenilir. Herkes iyi. Peki o zaman kim sorumlu? Kim hatalı?

Bizler hiçbir yönde olumsuz özeleştiri yapmıyoruz  Yıkmayı yapıcı olmaya tercih ediyoruz. Çözüm yolu üretmektense kapıları kilitlemeyi, sadece konuşmayı amaç ediniyoruz. Bizler önce kendimize yönelik bir ayna tutmadıkça, kendimizdeki yanlışları, hataları bulup kabul edip düzeltmedikçe ve bu yönde olumlu örnek olmadıkça hiçbir şeyin, hiçbir insanın olumlu yönde değişmeyeceği, olumlu bir örnek olmadıkça bunun fark edilmeyeceği ve bir arpa boyu yol kat edilemeyeceği aşikar olacaktır.
Çözümün anahtarı kendimizde. Başkalarında değil. Çözümün anahtarı maneviyatta maddiyatta değil. Psikolojik şiddet var oldukça fiziksel şiddetten hatta cinsel şiddetten uzak kalmamız maalesef ki mümkün değil.
Mesela toplumumuzda çoğu anne oğullarını övmek için ileride çok canlar yakacağını söyler. Oğullar da bunu duyar ve bilir. Bir anne oğlunun can yakacak olmasından gurur duyabiliyorsa bizler şiddetten sadece erkekleri sorumlu tutabilir miyiz?
Sağlıkta ŞİDDET, aile içinde şiddet, her yerde şiddet. Dillerde şiddet. Yazılarda şiddet. Mesela hayvanlara şiddet esasında niye var? Çünkü suç değil. Cezası yok. Kabahat olsa olsa. Onun da cezası caydırıcı değil. Şiddet eğilimli biri ki içindeki şiddet dürtüsünü ceza alınması pek de muhtemel olmadığı için hayvanlara yöneltebiliyor. Bugün hayvana şiddet uygulayan içindeki insana şiddet hissini bastırdığından bir gün gelecek insana şiddet uygulayacak.
Hayvan hakları ile ilgili yasanın çıkmasından çok TCK‘da yer alması gereken suçlardan olmalı hayvanlara uygulanan her tür şiddet. Hayvan, insan diye ayrım yapmak yerine. Biz canlılar diyebilmeliyiz.


İNSAN HAKLARI OLMASIN! KADIN HAKLARI OLMASIN! LGBT HAKLARI OLMASIN! HAYVAN HAKLARI OLMASIN! ÇOCUK HAKLARI OLMASIN! KISACASI AYRIŞTIRMA OLMASIN! HEPİMİZ CANLIYIZ! NASIL Kİ EŞYA HUKUKU VAR CANLILAR HUKUKU OLSUN! HEPİMİZİ KAPSASIN!

ŞİDDET GERÇEK SEVGİYLE, DOĞRU TANIMLANAN SEVGİYLE KISACASI MANEVİYATLA SONA ERER. ŞİDDETİN SORUMLUSU SADECE ERKEKLER DEĞİL ÇOĞU OĞULLARINI KIZ ÇOCUKLARINDAN ÜSTÜN TUTAN ANNEDİR!

ANNELER OĞULLARINIZ CAN YAKMASIN! OĞULLARINIZA CAN YAKMAYI DEĞİL KADINA DEĞER VERMEYİ ÖĞRETİN!

SAĞLIKTA ŞİDDET EMEĞE ŞİDDETTİR, DİĞER HASTALARA DA ŞİDDETTİR. KENDİMİZE ŞİDDETTİR. ŞİDDET UYGULAYAN KİŞİ EN BAŞTA KENDİNE ZARAR VERİR PSİKOLOJİK OLARAK. ÇÜNKÜ OLUMSUZ DUYGULAR HİSSEDER, MUTSUZ OLUR.

KENDİMİZİ SEVELİM! ÇÖZÜM KENDİMİZİ SEVMEKTEN, KENDİMİZE SAYGI DUYMAKTAN GEÇER. KENDİMİZE DEĞER VERİRSEK DEĞER VERMEYİ DE ÖĞRENMİŞ OLURUZ.

SEVGİYLE ŞİDDETİ KINIYORUM!
 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.