Anne kime denir?


Bu makale 2019-05-11 22:46:55 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.
Av.Serra Taşköprü

ANNE YA DA ANA!

Bir konuda canımız yandığında haykırdığımız ilk sözcük çoğumuz için.

Gerçekten anne, çocuk doğuran herkes midir?

Anne, esasında içi dolu yani içeriği olunca anlam ifade eder.

Yoksa bazıları için 4 harfli bir kelimeden ibarettir. Bugün anneler günü.

Kiminin acısı, kiminin yarası, kiminin sevinci, kiminin yokluğu, kiminin özlemi, kiminin arayışı.

Her anne, gününün kutlanmasını hakeder mi?

 İŞTE bunu sorgulamak gerekir!

Çocuğuna ya da çocuklarına her türlü şiddeti uygulayan bir tür şiddet sayılabilecek ihmal suçunu işleyen bir anne hakeder mi kutlanmayı?

Her ne kadar ataerkil bir toplum gibi dışarıdan gözüksek de gerçekte anaerkil bir toplumuz.

Babalar oyuncu anneler yönetmendir esasında hayat sahnesinde.

Toplumumuzda çocuklarla babaların geçirdiği zamandan daha uzun zaman geçirirler anneler. 

Anneler esas yetiştirirler çocukları.

Kitaplarda yer alan kişilikle ilgili problemlerin başını annelerin çocuklarına koşulsuz olan gerçek sevgiyi vermemesinden ya da verememesinden kaynaklanır. edededHer sorunun başlıca nedeni gerçek sevgiden yoksunluk yani KOŞULA bağlı sevgidir ya da sevgisizlik.

Kilit nokta sevgidir kısacası. Kitaplarda geçen narsisizm genelde annenin ihmalinden, çelişkilerinden ortaya çıkar. Çelişkili tavır çocuğu ileride narsisist yapabilmektedir örneğin. Her ihmal edilen çocuk elbette NARSİSİST olmaz ama mutlaka kişilik sorunu yaşar.

Anne bazen kurbandır. Kendi anne babasının kurbanı.

Bazı anneler de çocuklarının ileriki yaşamlarını etkileyecek sorunlu ve başkalarına  da sorun çıkaran insanlar haline dönüşmesine neden olabilir.

Bugün haketmeyen anneleri işlemek istedim.

Çünkü hep hakedenlerden bahsediliyor. Bir de çocukların çektikleri, yaşadıkları üzerine düşünmek gerekiyor.

Çocuk doğurmak doğa kanunu. Peki herkes çocuk doğurmaya manevi anlamda ehil mi? Bunun eğitimle, yaşla, meslekle, öğrenimle ilgisi yoktur. Mesela çocuk psikolojisini çok iyi bilen ya da bildiğini sanan bazı anneler kusursuzluk, mükemmeliyetçilik takıntılarını çoğunlukla çocuklarına bilinçdışı aktarır.

Takıntılı ve baskıcı bir anne haline dönüşebilirler. En başta bilmek değil hissetmek gerekir. Hatasız, kusursuz İNSAN yoktur.

Önemli olan gerçek sevgiyi öğrenmiş olmak ve bunu çocuklara yaşatabilmekte.

HATALAR güzeldir. Çünkü yetiştirir insanı. Ileride büyük hatalar yapmamak için küçük hatalar yapmalıdır insan.

Mesela gerçek sevgiyi, koşulsuz sevgiyi, en güzelini hayvanlardan öğreniriz esasında. Hayvansever diye ayırım yapmak yerine ki her insanın hayvanları sevmesi gerekir kanımca sevmiyorsa burada hayvan düşmanlığı noktasına kadar gelebilecek uç bir durumdan bahsedebiliriz ki hayvan sevgisi istisna değil olması gerekendir. Anneler her canlıyı sevmeyi öğretmelidir.

Canlılardan  korkmayı değil. Canlılara zarar vermek hususunda uyarıcı ve eğitici olmalıdırlar. Bu konuda birçok yazı yazılabilir. Sayfalarca. Yine de sona ermez, bitmez yazılanlar. Her annenin gününü kutlarsam hakedenlere bir noktada haksızlık olmaz mı? İlla bir farkları olmalıdır hakedenlerin. Yetiştirme biçiminin önemi vardır.

Her şeyi bilse de bazıları hissetmeyi başaramadıkça iyi bir anne olamaz. Annelik bilmekten  çok hissetmekle ilgilidir. Hissetmeyi kitaplardan değil kendi annemizden çocukken esas öğreniriz. Maalesef çok bilgili anneler çocuklarını toplumdan bazı insanlardan ayrıştırabiliyor. Çocuklarının mutluluğundan çok kariyer, yaş, konum gibi maddi değerlere göre seçim yapmalarını bekliyor. Oysaki hepimiz insanız. Her insan imkana sahip değildir. Bazı anneler genelde  maalesef insan ayırımı yapar ve sözde çocuklarına seçme hakkı tanırken yanlış seçim yaptıkları iddiasıyla mutluluktan yoksun kalmalarına neden olurlar çocuklarının.

Hep anneleri tutarız. Hep olumlu cümleler kurarız. Peki ya annelerinin madden varlığını gören ama sevgiden yoksun çocuklarının çektikleri değersiz mi?

UNUTMADAN! Başta annemin olmak üzere hakeden tüm annelerin günü kutlu olsun. Çocuk sahibi olmayı manevi olarak  hakeden tüm anneleri selamlıyorum. İyi ki varsınız.

Peki annesini kaybetmiş ya da hiç tanımamış çocuklar onları bu günde düşünüyor muyuz? Anneye sahip olmanın sevincini paylaşırken onların acılarını farkedebiliyor muyuz? Onlar bugün acı içindeler, yoksunluk çekiyorlar. Bugün biraz da onları düşünelim. Nispet yapar gibi hareket etmek yerine acılarına ortak olalım ve acılarını paylaşalım.

Annesinden nefret edenler, onu affedemeyeler de var. Kıymetini bilemeyen ya da bilmeyen çocuklar da var. Bir anne olarak hakettiği halde saygı duyulmayı çocukları tarafından dışlanan birçok anne de var. Yaşlandıklarında, hastalandıklarında çocuklarına yük gelen, reddedilen yok)sayılan anneler de var.

Demek ki herkesi kapsayan olumlu ya da olumsuz ifadelerden kaçınmak gerekir . Her durumu, her ilişkiyi, her kişiyi, her olayı kendi içerisinde değerlendirmek gerekir.

KISACASI İNSANI İNSAN YAPAN DUYDUĞU OLUMLU HER TÜRLÜ HİSTİR. NEFRET, ÖFKE edçevreden çok insanın kendisine zarardır esasında. Affetmeyi başardıkça huzuru bulacağız. Herkesin iyi tarafı olduğu kadar kötü tarafı da vardır. Tümden iyi tümden kötü insan yoktur. Belki de böyle düşünüp haketmeyenleri de affedip huzuru yakalamamız gerekir.

Ve bugünü her olumsuzluğa rağmen sevgi hissiyle geçirmemiz umudumuzu arttıracaktır. Evet tez antitez ve ve ulaşılan sentez. Çelişkilerden kendi doğrumuza ulaşmamız en güzeli. Tek doğru yoktur. Kişiye, koşullara, duruma göre, çocukluk travmalarına göre doğrular farklılık gösterir. Annelik doğurmakla ilgili değildir.

Biri, anne hissediyorsa gerçek sevgiyle yaklaşabiliyorsa o da annedir. Onları da unutmayalım. Bizim hedefimiz, yolumuz hep gerçek sevgiye açılsın.

GERÇEK SEVGİYİ YAŞAMAMIŞ, KOŞULSUZ SEVGİYİ TATMAMIŞ HER KİŞİNİN BU HİSSİ YAŞAMASI DİLEKLERİMLE. EN İYİ İLAÇ, EN DOĞRU İLAÇ KOŞULSUZ, GERÇEK SEVGİDİR. SEVGİLER.   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.