Kadınlarımız!


Bu makale 2019-03-08 09:24:57 eklenmiş ve 638 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Toplumun temelini kadınlarımız teşkil eder. Kadın anne, kadın emek , kadın üretkenlik demektir.

Kadınlarına önem vermeyen toplumlar ilerlememişlerdir.
Cumhuriyeti'mizin kurucusu M.K.Atatürk'ün söylemiş olduğu birçok söylemde, toplumdaki kadının yerini ve verilen değeri şu şekilde ifade etmiştir: "Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi,kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir.

Yaşamak demek, faaliyet demektir.

Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir."

Ülkemizde 1934'te Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı" verilmesi ile kadınlar siyasi hayata dahil olmuş ve devlet yönetiminde söz sahibi olmuşlardır. Ancak, ne bazik ki geçen onca süreçte halen hak ettiği yeri alamamıştır.

Her ne kadar yasalar düzeyinde kadın-erkek eşitliği sağlanmış olsa da, uygulamada toplumsal değerlerin de etkisiyle ya geleneğin kıskacında can çekişiyor, ya da modernizmin pençesinde parçalanıyor.

2012 yılında kabul edilen "Ailenin korunması ve Kadına yönelik şiddetin önlenmesi" yasasına rağmen kadınlar lehine değişen hiçbir şey yok "

Kadınlarımız hala şiddete maruz kalıyor, hala cinayete kurban gidiyor ve hala kadınlarımızı koruyamıyoruz.
Yoksulluk kadınlarımızı vuruyor, savaş kadınlarımızı vuruyor.

Kadının siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşam alanlarında yer almasını sağlamak üzere yapısal, kalıcı reformlar hayata geçirilmelidir. Aksi takdirde güçlü ve aydın bir toplum oluşması imkansızdır. Bunun diğer bir da siyasettir.

Kadınların her düzeyde yönetime katılımının sağlanması, kadın temsili oranları yükseltilmeli, önündeki her türlü Engel kaldırılmalıdır. Ve aynı zamanda da karar alma süreçlerinde yer almaları sağlanmalıdır. Hukuksal ve siyasal eşitlik, sosyal ve ekonomik eşitlikle bütünleştirilmelidir. Bu anlamda eşitlik sağlanırsa bütün toplumun gelişme potansiyeli de yükselmiş olur. Gerekiyorsa bu anlamda pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.
Biz kadınların :"Hak ve Adalet talebi var."

Kadın emeğinin, alın terinin sömürülmediği , Hak, Hukuk ,Adaletin yok edilmediği bir dünya dileğiyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.