"Günah Keçisi" Deyimi Nerden Geliyor?


Bu makale 2018-12-29 15:04:27 eklenmiş ve 970 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

Saygı değer okuyucular, hepimizin zaman zaman bilerek bilmeyerek kullandığımız” Günah Keçisi Ve Keçileri Kaçırmak” kavramlarının ne anlama geldiğini, alıntılayarak sizlere aktarıyorum.

Her şeyinden yararlandığımız keçi inadıyla ve fidelere zararıyla daha çok tanınır. Günümüzde kullandığımız " günah keçisi" ve "keçileri kaçırmak" deyimlerinin olumlu veya olumsuz keçilerle alakası yoktur.

Günah keçisi aslında Yahudilerin eskiden her yıl günahlarını yükledikleri inancıyla çöle, vahşi tabiata saldıkları veya çöle götürülmek üzere başıboş bıraktıkları, tüm toplumun günahlarını sırtında taşıyan keçiye verilen addır.

"Günah keçisi” deyimi, iyi gitmeyen her türlü işten sorumlu tutulan, başkalarının    cezasını ve sorumluluğunu çeken kişi anlamında kullanılır. Deyimin kökeni Yahudiliğin inanış ve tarihinde vardır ama olayın gelişimi İncil’de anlatılır.

Bu anlatıma göre yıllık günah çıkarma merasimlerinin bitinde, en yüksek seviyedeki Musevi din adamı  Allaha adamak üzere iki keçi seçer. Bunlardan biri kesilerek Allaha kurban edilecek diğeri de İsrail halkının tüm günahlarını üzerine yüklenerek çöle salınacaktır. İki hayvan için bir kura düzenlenir.

Kesilecek kurban edilmek üzere ismi çıkan keçiyi din adamı Aaron keserek kurban eder. Sonra ellerini ikinci keçinin başına koyarak İsrail halkının o zamana kadar yaptığı  bütün haksızlıkları,  kötülükleri, itaatsizlikleri ve haddini bilmezlikleri, yani akla gelebilecek her türlü günahı keçiye geçirir. Bu keçi sırtında toplumun tüm günahları, insanları arkasında günahsız bırakarak çöle doğru gider ve gözden kaybolur.Bu gelenek yüzyıllar boyu tekrar edilir..

Bu keçi başlangıçta "kurtulan keçi" veya "kaçan keçi" olarak anılırken sonradan ismi "günah Keçisi” ne dönüşür.

 “Hıristiyanlıkta “Kutsal Fahişe ”lik var. Fahişe tövbe eder ve bütün varlığını kiliseye bağışlar, daha sonra da rahibe hayatı yaşamaya söz verirse, kilise onun günahını çıkartır ve ömür boyu bakma garantisi verir. O da kutsal fahişe olur…….Bizim(Müslümanlar) günahkârlar hacca gidip-gelince günah defterini sildirdiklerini düşünürler, hem de aynı yola devam ettikleri halde. Ne olacak ki, bir sene sonra yine gider, yine sildirirler. (Tevbe estağfurullah). Bu tür ucuz çözümler olduktan sonra kimi tutabilirsiniz ki “. https://www.gazeteoku.com/   yazar/abdurrahman-dilipak/285778/oltaya-din-takarak-musluman-avlamak

"Keçileri kaçırmak "deyiminin yaratıcıları keçiler değil de atlardır. Ne alakası var bilinmez ama atlar keçilerin yanında kendilerini  rahat ve huzurlu hissederler. Ahırda bir keçinin olması en azından kokusunun sinmiş olması atları sakinleştirir. Bu keçinin yokluğunu hisseden at ,huysuzlaşır, sinirlenir ve anormal davranışlarda bulunur. Bu yüzdende girdiği yarışı kaybeder. Geçmişte at yetiştiricileri bunu bildiklerinden atların yanına keçi koyarlardı. Günümüzde ise bu deyim, insanlar için düşünme düzeni bozulma veya aklını yitirmek olarak kullanılıyor.

 

not: lüzumsuz bilgiler ans.4'ten alınmıştır

http://discover.blogcu.com/gunah-kecisi-deyimi-nerden-geliyor-cok-ilginc-scapegoat/3041561

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.