İlçemiz Termik Santral Kâbusuna Hazırlansın!


Bu makale 2014-04-25 19:18:08 eklenmiş ve 1444 kez görüntülenmiştir.

Diyeceksiniz ki neden termik santrale karşısınız, elektriksiz mi kalalım!

 

Ben de diyorum ki yenilenebilir enerjiler, insan sağlığına ve çevreye zarar vermiyor ve bu enerjilere yöneltilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Ülkemizin çeşitli yerlerinde açılan termik santrallerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararları biliyoruz, okuyoruz. Hürriyet köşe yazarımız Melis Alphan’nın bilgilerinden yararlanarak;

1.Termik Santrallerden çıkan kükürtdiosit,azotoksit ve partikül madde gibi kirletici emisyonlar tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat yapıyor. İçeriklerindeki cıva, kurşun gibi ağır metaller insanlarda merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlar, gelişme bozuklukları ve öğrenme yeteneğinde azalmaya yol açar.

2.Santrallerden çıkan küllerde radyoaktif özellik taşıyan radon gazı var. Örneğin; Ege üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü araştırmalarında Yatağan Termik Santralleri’nin yakınında bulunan 34 köyde radyasyon miktarının insan için kabul edilebilecek sınırların çok üzerinde olduğu belirlendi. Radyoaktif yoğunluğun özellikle kanser vakalarında artışa neden olduğu tartışmasız bir gerçek.

3.Termik Santral bacalarından çıkan gazlar yağışla birleşip asit yağmurları oluşturuyor. Asit yağmuru, toprağın kimyasal yapısını ve biyolojik koşullarını bozarak tarımsal verimin düşmesine, ağaçların kurumlarına, hayvancılık, balıkçılık, arıcılık gibi faaliyetlerin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

4.Termik Santrallerde soğutma, buhar elde etme ve temizleme için kullanılan suyun işlenmesi sonucunda tonlarca atık su oluşuyor ve bu su toprağa, yer altı sularına, akarsulara ya da denize boşalıyor. Böylece su varlıkları ağır metallerle kirleniyor. Soğutma için kullanılan ısınmış suyun deşarjı ise alıcı ortam sıcaklığını etkilediğinden sudaki yaşam zincirini bozuyor.

İstihdam olanaklarının arttırılması ya da ülke ekonomisine katkı gibi söylemler arkasına saklanarak yapılıyor bu termik santraller. Oysa bu tür tesisler katkıdan çok zarar veriyor.

Bu tesislerin kurulduğu köylerin bahçelerinde meyveler kuruyor, çocuklar tehlikeli kül havuzlarında yüzüyor.

Günümüzde yaşayanların gördükleri zararların yanı sıra gelecek kuşakların yaşam haklarının elinden alınması da söz konusu. Kanser vakalarının artması işten değil.

Ve bu tesisler dünyanın da sonunu getiriyor. Karbon emisyonu ve ısınmaya olumsuz etkileriyle, iklim değişikliğini hızlandırıyor. Derhal başka alternatife yönelmek gerek.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.