Demokrasi-Nasıl Engelleniyor


Bu makale 2018-05-08 19:58:34 eklenmiş ve 894 kez görüntülenmiştir.
Cezmi Doğaner

24 Haziran da yapılacak seçim sonrası tekrar parlamenter demokrasiye geçilmezse, bunun sorumlusu AKP yönetimi ve bazı siviller olacaktır.

Bunlar, AKP yönetimini demokrasi yolundan uzak tutabilmek ve ülkede bazı büyük çıkar çevrelerinin egemenliğini kökleştiren bir rejim kurdurabilmek için ellerinden geleni yapanlardır.

“Demokrasi” adına bir başka tür rejime ortam hazırlayanlardır bunlar... “Yönetime yardımcı olma” görüntüsü altında, yönetime ön şaşırtmağa uğraşanlardır.

Kendileri ağız dolusu konuşurken, kendileri gibi düşünmeyenlerin ağzına kilit vurulsun isteyenlerdir. Kendileri dilediklerini yazarken, özgürlük özleyenlerin kalemlerini kırdırmak isteyenlerdir.

Halkın ve partilerin yönetime katılma yetkileri kısılsın, işçi sendikaları, meslek odaları ya kapatılsın ya etkisiz bırakılsın, siyaset alanı büyük sermaye çevreleriyle yanaşmalarına kalsın diye çırpınanlardır.

Yönetimi daha çok yan tutmağa böyleleri zorluyor.

Tek yanlı özgürlük sınırlamalarının artmasını böyleleri kışkırtıyor.

Demokrasinin yolunu böyleleri tıkıyor.

Gazetelerde yazdıkları yalanlara, yaptıkları haksız suçlamalara bir yanıt gelirse, mahkemelere yollayıp engellenmesini teşvik ederler, sorumluluğu da yönetenlerin üstüne yıkarlar. Yönetimi sansüre zorlayıp, gazeteciliğin meslek onurunu lekelerler.

Kendileri siyasetin en çirkinini yaparken ve siyasete karışması öteden beri yasalarla yasaklanmış bazı kuruluşları bile siyasete sokarken, Türkiye’de demokrasi isteyenleri, “siyaset yapıyor” diye yönetime jurnal ederler.

Türkiye demokrasiyi çıkmaza ve çöküntüye sürükleyenlerin hainliği ile karşı karşıya kalmıştır.

Terörü Demokrasilerden kurtulmak isteyenler kışkırtır.

Göstermelik bir demokrasi kılıfı içinde koyu bir dikta rejimi özleyenler her istediklerini söyleyip yazacaklar. Buna karşılık yurdumuzda gerçek demokrasi isteyenler, özleyenlerin sesleri kısılacak... Bu koşullar altındaki bir seçim, gerçek kamuoyunu yansıtmayacaktır.

Kimi çevreler, 15 Temmuz “darbe” sinden söz ediyorlar. Oysa ülkemizde demokrasi bir “darbe” ile değil, bazı çevrelerin rejime ihanetleriyle çökertilmiştir.

Ve sonunda, halkı can güvenliğinden başka bir şey istemeyecek, “yaşama özgürlüğünden başka bir özgürlük düşünemeyecek duruma getirildi.

Halk suskun, meydan boş, gönlümüzce bir baskı rejimi kurulsun artık!, diye demokrasi dışı bir rejimin kışkırtıcılığını yapanların ihaneti ile karşı karşıyayız.

Bazı büyük çıkar çevrelerinin tezgâhında ve bu ihaneti sürdürenlerin elleriyle örülen ağlar geleceğimizin üstüne örtülmek istenmektedir.

65 yıl demokrasiye alışmış bir toplum daracık bir rejim kalıbına dökülmektedir.

Ama bu toplum o kalıba sığmayacaktır.

Baskı, korku, terör şokunun etkilerinden kurtulduğunda Türk toplumu silkinip o kalıptan taşacak ve bu kez artık tepeden gelen değil, topraktan sürgün veren bir demokrasiye, eskisinden de daha gerçek ve sağlıklı bir demokrasiye kavuşacaktır.

Demokrasi erdemdir ve idealist insanların ve ülkelerin özgür bireylerin ellerinde büyür ve gelişir.

Demokrasiler her alanda kaliteli insanlar yetiştir ve bu insanlar topluma öncülük yapar.

Doğu ve İslam toplumlarında Demokrasi olmuyor.  Acaba nedeni? Doğu toplumları yüzyıllardır mehdiler ve kurtarıcılar beklemektedirler. Bu düşünce ve inançtan diktatör ruhlu despot insanlar yararlanmaktadırlar.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.