Kendini bil


Bu makale 2018-05-07 20:43:22 eklenmiş ve 141 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

 

Açıklama: spacer

Açıklama: spacer

İnsanın, insanlık tarihinde,  kendisine soracağı ilk soru, ben kimim, neyim, evrene geliş nedenim nedir. Neler yapmalıyım. Neleri yapmaktan kaçınmalıyım. Sorumluluklarım nelerdir Neleri biliyorum. Neleri bilmiyorum. Bir İNSAN olarak kendimi biliyor muyum, tanıyor muyum? soruların muhatabı olur.

Bu soruları çeşitli açılardan değerlendirmek mümkündür.

1-Dinler üstü ve dinler etkisinde kalmadan, Töreler, Örf ve adetler ışığında, Yönetim kuralları yani yasalar, Kararnameler, vb. ışığında.

2-Dini kural ve emirler ile prensipler ve düstur olarak da EL’İNE, BEL’ İNE DİL’,NE sahip olmak Işığında değerlendirmek mümkündür.

Bu soruların yanıtlarından çıkan sonuç “İNSAN-I KÂMİL” olmak vardır. Bu amaca varmaya gayret edenlerden birisi de SPARTALI KHİLON dur.
“Khilon, yedi bilge arasında yer alan üç Yunanistanlıdan biridir. Onun da hayatı efsanelere karışmıştır. Hz. İsa’dan önce 6. yüzyılda yaşadığını, halkın kendisini tanrılaştırdığını biliyoruz.
Gerçekten de Khilon, çağdaşlarını geniş ölçüde etkilemişti. Sparta’nın yayılma ve genişlemesinde önemli rol oynayarak, ülkesini politik tehlikelerden uzaklaştırmış olması, yurttaşlarından büyük saygı görmesini sağlamıştır.
0 kadar ki, onun “Kendini bil!” sözü, Delfi’deki Apollon Tapınağı’nın medhaline yazılmıştı. Platon ve Khilon’dan sonra gelen öteki düşünürler, bu sözden büyük çapta ilham almışlardır. Platon, Khilon’un “KENDİNİ BİL!” sözünü, “SADECE BİR İNSAN OLDUĞUNU BİL!” diye anlamlandırır.
Khilon’un, “Ölmüşleri bahtlı diye öv” sözü de, Spartalıların savaşçılığını etkilemiştir

 SÖZLERİ;

 Dostlarının ziya fertlerine yavaş git, felâketlerine koşa koşa. Düğünleri sade yap. Kendinden yaşlıyı say. Başkaları hakkında kötü söyleme, yoksa sen de hoşa gitmeyecek sözler işitirsin. Büyüklerine saygı göster. Başkalarının işleriyle saygısızca uğraşanlardan iğ­ren. Bir kayıp, yüz kızartıcı kazançtan daha iyidir; bi­rinci halde bir defa üzüleceksin, ikincisinde her zaman. Zavallılara gülme. Güçlü kuvvetli isen sakin ol, başkaları senden korkmaktan çok sana saygı göstereceklerdir. Dilinden önce aklını kullan. Kanunlara uy, İhtiraslarına hâkim ol. Kendi evini iyi idare et. Haksızlığa uğrarsan barış, hakarete uğrarsan öç al.”

Felsefe diyarından hikmet yurduna BİLGELİK HİKÂYELERİ Cevdet KILIÇ insan kitap Yayınları 91.baskı shf; 37,38                               

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel
                    
© Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.