Başlarken


Bu makale 2018-03-14 19:35:41 eklenmiş ve 4080 kez görüntülenmiştir.
Haci Bozkurt

 

Çocukluğumda gazeteciliğe ve avukatlığa çok meraklıydım. Avukat da olamadım, gazeteci de O zamanın şartları çok zordu. En kısa yoldan öğretmenliği tercih ettim. 13 yıl öğretmenlikten sonra gazetecilik merakımın artarak devam etiğini sezdim.

1983 yılında Milliyet Gazetesinin Adana bürosuna giderek oradaki yetkililere öğretmen olduğumu ve ek olarak Kahta muhabirliğini yapmak istediğimi heyecanlı bir şekilde anlattım. Heyecanımın fark eden Gazete yetkilileri ilçelere henüz muhabirlik vermediklerini fakat bu konuda çalışmaları olduğunu söylediler. Ben bürodan çıkarken de “Hocam çalışmalarımız bitince bölgemizin ilk ilçe muhabiri siz olacaksınız” diyerek beni umutlandırdılar. Sonunda öyle oldu. Milliyet Gazetesi Adana Bürosu sorumlu oldukları Akdeniz ve Güneydoğudaki 18 ilin ilk ilçe muhabirliğini Kahta’ya yani bana verdiler.

İlk haberimi hiç unutmam “Kahta’da soba zehirlenmesi” idi. Bir paragraflık haberin başında “Haci BOZKURT “ ismini görmek benim için Birleşmiş Milletler genel sekreteri olmaktan daha fazla sevindirdi. Milliyet Gazetesini o gün akşama kadar elimden düşürmedim. Çocukluğumun en büyük hayali gerçekleşmiş ve fahri de olsa gazeteciliğe ilk adımı atmıştım. 12 pozluk üstten bakmalı fotoğraf makinası ile o zamanlar Malatya sınırındaki Arıkonak Köyünün yol vermeyen deresindeki köprü ihtiyacından tutun da Alikan Köylerinden sedye ile Kahta Devlet Hastanesine omuzlarda taşınan doğum hastası kadının köprüsüz Kahta Çayından geçirilmesine kadar Kahta’nın sorunlarını tek tek dile getirerek bu sorunların çözülmesine vesile oldukça gazetecilik tutkum günden güne artıyordu.

Birkaç yıl geçtikten sonra Mahalli gazetelerin daha etkili olduğunun farkına vardım. Memur olduğum için kendi adıma gazete çıkaramıyordum. Akrabalarımın adına sırasıyla Kahta Petrol, Adıyaman Haberdar, Kahta Haberdar, Kahta Olay, Kahta ses ve son olarak, Kahta Gündem Gazetelerini haftalık ve günlük olarak 30 yıla yakın süre içerisinde çıkardım.

Gazetecilik hayalim gerçekleşti ama diğer bir hayalim vardı. Kendi adıma bir gazete çıkaramamıştım. İçimdeki bu hasreti gidermek için birkaç yıl önce terkini verdiğimiz Kahta Gündem Gazetesini kendi adıma yeniden çıkarmaya karar verdim. Gazetenin ilk sayısını görünce gazeteciliğe ilk adımı attığım an gibi heyecan yaşadığımı itiraf ediyorum.

Bu arada Kahta Gündem gazetesi, Kahta Haber Gazetesi, kahtagundem.com, kahtahaber.com internet siteleri ile Doğan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansını eski su kulesi denilen sokaktaki büromuzda İsmail Kaya ve diğer ekip arkadaşlarımla birlikte çalışmaya karar verdik.  Kahta Gündem Gazetesi ve Kahta Haber Gazetesini birer hafta aralıklarla ortak çıkaracağız.

Son olarak 1980’li yıllarda beraber çalıştığımız Sait Budak ve Ahmet Kaya Abilerimin kulaklarını da çınlatmak istiyorum. İkisine de sağlıklı bir ömür diliyorum. Tarafsız, cesur, yağcılık, yalakalık nedir bilmediğimiz  ve Kahta’nın her sorununun çözümünde mutlaka üçümüzün katkısının olduğu o günleri yad ediyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.