“Gıda israfına dur” diyelim


Bu makale 2018-02-28 20:36:41 eklenmiş ve 936 kez görüntülenmiştir.
Haci Bozkurt

Geliniz, Özelde Kahta, genelde Türkiye’de gıda israfına dur demek için sesimizi dünyaya duyuracak “Gıda İsrafına Dur” kampanyasını ilçemizde başlatarak hep beraber büyük bir sevaba vesile olalım.      Neden derseniz?

Her zaman dikkatimi çeken Ekmek ve gıda israfı için yaptığım küçük bir araştırmanın beni hayretler içerisinde bırakması vesilesi ile bu gereksinimi duydum.

Şimdi vereceğim iki örneğe dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

1.Türkiye’de 1 yılda 2 milyara yakın ekmeği çöpe atıyoruz.

2. Türkiye’de 1 yılda yaklaşık 215 milyar liralık gıda israfı yapıyoruz.

Bu demektir ki; 80 milyon nüfuslu bir ülkede günde yaklaşık 5 milyon ekmeği çöpe atıyoruz.

 Bu konuda israf ile ilgili birkaç örneği hatırlatayım.

Sabah kahvaltısı için fırına gidiyoruz, üç ekmek lazımsa 5 ekmek alıyoruz. 3 ekmeği tüketip geriye kalan 2 ekmeği daha sonra değerlendirmeyip çöpe atıyoruz.

Bir işyerinde öğle yemeği için fırında tava ve benzeri yemek yapıyoruz. Yemeği alırken Bir nevi bonkerlikmiş gibi İki kişiye 5 ekmek alıyoruz. 2 ekmeği yedikten sonra artan 3 ekmeği kağıda sarıp çöpe atıyoruz.

Bu israf düğünlerde, taziyelerde ve toplu yemek verilen yerlerde daha da artıyor. Karnı tok gelen davetliye yemek mönüsü tabağını tıka basa doldurularak ikram ediyoruz. Verilen yemekten iki kaşık yiyen davetlimiz önündeki yemek dolusu tabağını kaldırarak çöpe atıyoruz. Bazen bir günde 5 düğüne davetli olan birisi her gittiği davette nezaketen bir iki lokma yerken ikram edilen 5 tabak yemeğin 4 tabağını çöpe atıyoruz.

Her şey dahil otellerde gözü doymayan bazı vatandaşlarımız 3-4 tabak yemek, tatlı ve meyve alıp masaya oturuyor. Tıka basa yediği halde 4 tabaktan 1 tabak kadar ancak yiyebiliyor. Masaya getirdiği 4 tabak yiyecek ve içeceğin 3 tabağını çöpe atıyoruz.

Ben gıda israfını çözülmesi gereken en büyük sorun olarak görüyorum. İlçemizde bu israfı asgariye indirmek için ilçe Kaymakamı, belediye başkanı, Emniyet Müdürü, İlçe müftüsü başta olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluş amirleri, siyasi partileri, Sivil toplum kuruluşları ile bütün vatandaşlara çağrıda bulunuyorum. Geliniz Türkiye’de bir ilke imza atalım. Bu israfı önlemek için büyük bir kampanya başlatalım.                                                                                      Mesela toplu verilen yemeklerde self servis uygulaması başlatalım. Herkes yiyebileceği kadar yemeğini alıp masasına götürüp yesin. Diğer önlemleri de beyin jimnastiği yaparak alacağımız kararlar doğrultusunda kampanyamızı genişletelim.

Bu konuda Türkiye’ye ve dünyaya örnek olalım.

Ne dersiniz?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.