Şeker Pancarı!


Bu makale 2018-02-22 14:52:50 eklenmiş ve 1553 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Yıl 1988' in yaz ayları, ben sabahın erken saatleri annemin geç kaldık, haydi uyan tarlada işimiz var sözüyle uyanırdım. Babam o yıllarda rahatsız olduğu için tüm yük annemle bana kalmıştı. Evin en büyüğü ben olunca kaçma şansım yoktu. Babam çiftçiydi. Geçim kaynağımız tarlaya ektiğimiz ürünlerdi. En çok Şeker Pancarı ekerdik, tarlalarımız verimliydi , İyi gelirimiz olurdu. Okul masraflarımız bununla karşılanırdı , o yıllarda üreten bir ülkeydik.  Önümüzdeki günlerde 14 Şeker Fabrikasının Özelleştirileceği haberi beni çok üzdü. Gelir getiren fabrikaların bir bir kapanıyor olması neyin nesi, hani o sıkça bahsettiğimiz yerli ve milli anlayışımıza ne oldu?

Ne güzeldi o günler, tarlalarımız pancarla süslenirdi.

Cumhuriyetin ilk kamu fabrikaları arasında şeker fabrikaları yer alır .Cumhuriyetin ilk yıllarından  bu yana üretim yapan şeker fabrikalarının kapanması şeker pancarı ekmemek demektir.

Şeker pancarı köylü ve çiftçilerimiz için çok önemli bir gelir kaynağıdır.

En temel ve geçim kaynağı olan gıda ürünlerimize ya kota geldi yada tamamen kaldırıldı.

Şeker pancarı da bunlardan bir tanesidir. Ve en önemlisidir. Çünkü şeker pancarının  yaprakları ve atıkları ,birinci sınıf hayvan yemi oluyordu. Bu anlamda ekimi, hayvan besiciliğini de kolaylaştırıyordu.

Et ve mamullerini ülkemizde üretiyorduk. Dış ülkelere pamuk, buğday ve diğer ürünlerle beraber, canlı hayvan da ihraç ediyorduk ama şimdi geldiğimiz duruma bakın. Kurbanlıklarımızı bile dış ülkelerden satın alıyoruz. Samana  kadar artık ithal eder duruma düştük. Zengin bir tarım ülkesiyken geldiğimiz durum budur. Ülkem adına üzülerek ifade ediyorum ne yazık ki. Artı bir de bunun sosyolojik yönü var. Köylü ve çiftçilerimizin pancar ve diğer yetiştirdikleri geçim kaynakları olan ürünler engellenince topraklarını, köylerini terk etmek zorunda bırakıldılar, zorunlu olarak büyük şehirlere göç ettiler orda yaşadıkları problemler, zor olan yaşam şartlarını daha da ağırlaştırdı.. Bunun beraberinde çözülmeyen problemler çoğalarak büyüdü. Tüm bunlar izlenen yanlış Tarım politikalarının sonucudur.

Tarım ve hayvancılık politikasını uygulamaya koyarak kalkınmayı  köylüden, çiftçiden başlatacak ve gerçek anlamda bir tarım reformu yapılmalıdır.

Vakit kaybetmeden gereken  önlemler alınmalıdır. Bu Türkiye' nin gelir getiren önemli kurumlarını satarak olmaz! Üreterek olur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.