Çocuk Susar, Sen Susma!


Bu makale 2018-02-20 12:52:41 eklenmiş ve 459 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Duyarsızlığın ,cehaletin pirim yaptığı bir toplumda çocuklara yapılan  istismar ve şiddet her geçen gün tırmanarak devam ediyor. Hiç bir dönem bu kadar ahlaki çöküşmüşlüğe tanık olmamıştık, küçücük bebekleri konuşuyoruz, bu nasıl bir vicdan, bu nasıl bir sapkınlık ? Ben ki üslubuma çok dikkat eden biriyim, fakat söz konusu çocuklar olunca kendimi zor tutuyorum. Bakınız, 2018'in  ilk ayında 147 çocuğun istismara uğradığı açıklandı, bunlar resmi rakamlar , ya peki resmi  olmayanlar...

Tutuklanan failler hiç bir cezai işleme tabi tutulmadan, üzülerek belirtiyorum maalesef serbest bırakıldılar .Hem de iyi halden. Ne acı değil mi? Neyin iyi hali?

Duyarsız, sindirilmiş bir toplum, adil olmayan bir adalet olunca  farklı bir sonuç bekleyemeyiz. Ya  iyi hal denir, ya göstermelik olsun diye kısa süreliğine gözaltında tutulur ve cezai  hiçbir işlem uygulanmadan bu caniler toplumun içine bırakılır. Yani denir de denir. Her şey kılıfına uydurulur anlayacağınız . Bu ülkede çocuk olmanın bedelini ağır ödüyoruz. Biz çocuklarımızı koruyamıyoruz.  Sözde din adamlarının, öğretmenlerin (değerli din adamlarımızı ve öğretmenlerimizi tenzih ediyorum) çıkıp  kıyafetleri nedeniyle  küçük kız çocuklarını hiç utanmadan, sıkılmadan nasıl suçladıklarını görüyoruz, okuyoruz. Çocuklara karşı işlenen bu utanç dolu suçları hiç kimse, hiç birşeyle açıklayamaz. Bunu yapanlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Buradan yetkililere bir kez daha sesleniyorum!

İyi hal kaldırılmalı, caydırıcı kanunlar çıkarılmalıdır.

 

Çocukluğu örselenen; Gençligi, umudu, hayalleri yok olan bir ülkenin geleceği de karanlık olur, yok olur.

Şayet bugün susarsak yarın konuşacağımız bir ülke kalmayacak...

Çocuk susar sen susma, çocuk korkar, sen korkma diyoruz!

Çocuğa yönelik cinsel istismarın ve her türlü şiddetin önlenmesi için başta yetkililere büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Bu konuda yetersiz olan kanun maddeleri çocuklar lehine derhal  değiştirilmelidir.

Çünkü göz yumarak, duymayarak, susarak daha da suçlusunuz.

Bu sese kulak verelim: çocuk susar, sen susma!

 

 


 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel
                    
© Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.