Hollanda, Ankara Büyükelçisini Resmen Geri Çekti


Bu makale 2018-02-06 13:47:42 eklenmiş ve 318 kez görüntülenmiştir.
Cezmi Doğaner

Hollanda'nın sosyal demokrat ana akım Volkskrant (Halk gazetesi)'nin 5 Şubat tarihli Web sayfasındaki yazı böyle başlıyor.

Natalie Righton imzalı yazı aynen şöyle:

"Geçen yıl bakan ziyareti üzerine çıkan anlaşmazlığın çözülememesi üzerine, Hollanda'nın pazartesi günü Türkiye'deki büyükelçisini resmen geri çağırmasıyla, Türkiye-Hollanda ilişkileri yeniden dibe vurdu.

Pazartesi günü dışişleri bakanı Halbe Zijlstra tarafından yapılan yazılı açıklamada 'Hollanda ile Türkiye arasındaki son görüşmelerle yeniden yakınlaşma fırsatı doğmuştu ama, normalleşmenin modalitesi üzerinde anlamadık' deniyor. Devlet adamına göre, 'ikili ilişkilerin yakın bir gelecekte normalleşmesi henüz ufukta görünmüyor'.

Hollanda'nın Ankara büyükelçisi Kees van Rij, zaten geçen mart ayından beri Hollanda’daydı. Şimdi geri alındığının resmen açıklanmasıyla bir formalite yerine getirilmiş oluyorsa da, bunun büyük bir sembolik önemi var. Bu, iki ülke arasındaki ilişkilerin son derecede soğuduğunun altını çizen çok ağır bir diplomatik uygulama anlamına geliyor. Oysa ki kısa bir süre öncesine kadar NATO müttefiki Türkiye'den resmen dost bir ülke diye söz ediliyordu. Zijlstra bugün, basının artık Türkiye'den nasıl söz edilmesi gerektiği şeklindeki sorularına yorum getirmemek için, telefonlara çıkmadı.

İlişkiler son derecede gergin

Lahey-Ankara ilişkileri geçen Mart ayında çok gerildi. O dönemde , Hollanda'nın arzusu hilafına iki Türk bakan, Hollanda'da kampanya yapmak istedi. Hollanda'da yapılacak parlamento seçimleri arifesinde hem Başbakan Rutte, hem de o dönemin dışişleri bakanı buna engel oldu.

Ankara ise, Hollanda'nın karşı çıkmasına rağmen, Büyükelçilikte veya başkonsoloslukta Hollandalı Türklere seslenme hakkı olduğunu ileri sürerek bu planı uygulamaya kalktı. Fakat Türkiye dışişleri bakanının uçağına, Hollanda'ya iniş izni verilmedi. Almanya'dan arabayla Hollanda'ya çıkagelen aile bakanı, mevcutlu olarak sınır dışı edildi.

Özür talep ediliyor

O zamandan beri, Hollanda büyükelçisinin Ankara'daki görevine dönmesine izin verilmiyor ve Türkiye, olay dolayısıyla Hollanda'dan özür dilemesini talep ediyor. Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan ise,olay üzerine Hollanda'yı Nazi ve Faşist şeklinde suçlamıştı.

Aralık ayından bu yana, Hollanda ve Türkiye arasında ilişkilerin düzeleceği söylentileri dolaşıyordu. Türkiye'nin, savunma hakkını ileri sürerek Suriye'nin kuzeyindeki Afrin bölgesinde Kürt gerilla gruplarına karşı başlattığı saldırıyı anlayışla karşıladığını belirten Zijlstra'nın (Hollanda dışişleri bakanı) açıklaması Ankara tarafından takdir edildi. Ankara, ortamın yakınlaşmaya uygun olduğunu değerlendirdi. Erdoğan, Aralık sonunda Hürriyet gazetesine 'Bizim Almanya ile, Hollanda ile veya Belçika ile hiçbir sorunumuz yok. Bu ülkelerin liderleri eski dostum' dedi.

Şimdi akla, ilişki neden yeniden bozuldu sorusu geliyor. Zijlstra'nın yazılı açıklamasında; Hollanda, Türkiye'ye büyükelçi gönderemedikçe, Türkiye'nin de Hollanda'ya göndereceği yeni büyükelçiye izin verilmeyeceği belirtilerek

'Lahey,'deki Türkiye maslahatgüzarına bu mesaj iletilmiştir. Böylelikle Türkiye ile görüşmelere ara verilmiş olmaktadır' deniliyor. Zaten Türkiye'nin Ankara büyükelçisi, 2016 Temmuzundaki başarısız darbe girişiminden sonra geri çekilmi

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel
                    
© Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.