Çelikhan Demek Tütün Demektir!


Bu makale 2018-01-13 21:05:43 eklenmiş ve 5452 kez görüntülenmiştir.

 

Ankara Adıyaman İl Ve İlçeleri Eğitim Vakfı’nın bu sayısını Çelikhan’a ayırmış olması nedeni ile öncelikle Dernek Başkanı Eski Milletvekili Şevket Gürsoy, Eski Rektör Mustafa Gündüz ve Mustafa Yüce hocama teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Çelikhan denilince akla siyasetçi gelmez! İş adamı Hiç gelmez. Bürokratı olmayan ama eğitim seviyesi açısından Adıyaman İlçeleri arasında her zaman 1. olan bir ilçedir.

Çelikhan denilince önce Tütün akla gelir. Tek başına içilebilen dünyada ki tek tip tütün…

Sonra Keven balı akla gelir. Son yıllarda Çat Barajı yüzeyine çıkan Yüzen adalar gelir.

Hasan Seydi ve Zerban efsanesinin olduğu bir yerdir Çelikhan!

Tütünün ne anlam ifade ettiğini tütün işinde çalışmayanın bilmediği, Ne siyasetçi nede bürokratın halden anlamadığı bir tablonun adıdır tütün.

Son zamanlarda tütün için yapılan yasal değişiklik hükümeti tartışma konusu yapmış, hükümet yetkililerinin durumu anlatamadığı için halkın büyük tepkisinin doğduğu yerdir Çelikhan..

Madem Adıyaman ve Çelikhan tütün ile Türkiye gündemine geldi. Bende tütün konusunda bir iki bilgilendirme yapmak istiyorum.

Tütün için verilen emek inkar edilemez. Ancak yapılan stratejik hata ya da vekillerimizin gücünün yetmediği bir durum ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız.

Hükümet tarihte ilk defa tütün için yasal zemin oluştururken, diğer yandan da tütün için hapis cezası kanunu yapmış ve TBMM’den geçirmiştir.

Olumlu olan tarafı Kooperatiflerle birlikte tütün ilk defa yasal zemine kavuşuyor, diğer taraftan ise hapis cezası getirerek üreticinin tepkisini çekmiştir.

Tütün konusu öyle alel aceleyle getirilecek ve Maliye bakanlığının hazırladığı bir tasarı ile TBMM’de görüşülecek bir konu değildir.

Tütün’ün temel kurtuluşu bu maddelerin iptal edilerek geniş kapsamlı bir çalışmanın sonunda yasalaştırılmasıdır.

Bu şartlarda hükümet asla kendini halka izah edemez. Halk da hiçbir şekilde memnun olmaz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.