Utanç ve Suçluluk duygusu ile Cinsel Eğitim


Bu makale 2018-01-10 20:05:39 eklenmiş ve 4123 kez görüntülenmiştir.

İlkel kabilelerin neredeyse çıplak halde yaşamlarını sürdürdüğünü belgesellerden hatırlar mısınız?  Utanma duygusundan sıyrılmış şekilde yaşamlarını sürdürdüğünü fark edebilirsiniz. Ya da kendi medeniyetimizde utanma duygusunun örneklerini şöyle bir hatırlamaya çalışır mısınız. Farklı toplumlarda utanma duygusu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Farklı yaşlarda farklı şekillerde ortaya çıktığını da belirtmeden geçmeyelim. 1-3 yaşlarındaki çocukları şöyle bir hatırlayın. Çok rahatlıkla yanınızda çırılçıplak dolaşabilirler. Birbirlerine cinsel bölgelerini gösterebilirler. Rahatça dolaşım halinde olabilirler.

 

Bazılarına göre utanç duygusu doğuştan kazanılır. Ve dedelerden büyükannelerden bizlere transfer olurlar. Size göre de doğuştan mı kazanılır?

 

Bunu kesin bir dille söyleyebilirim ki utanma duygusu sonradan öğrenilir. Hemen her zaman kaynağı anne babalarımızdır. Ya da bize bakım veren diğer yetişkinlerdir diyebiliriz.

 

Eğitimle kazanılan utanç duygusu, cinsel yaşamımızı nasıl mı etkiler? utanma duygusu neden birilerimizde daha az birilerimiz de daha fazladır? Çünkü bunu anne babalarımızın öğretileri ve geçmişte öğrendikleri belirler. Her anne baba çocuğuna neyi ne kadar öğrettiyse buna göre de utanç duygusu çocuktan çocuğa az ya da çok olabilir.

 

Utanç duygusu evdeki gizli sınırları belirleyen ölçüttür. Çocuğa utanç duygusu ne kadar öğretilmişse o denli sınırlar netleşir. Çoğunlukla çocukların okula başlama yaşından itibaren özel bölgelerini sadece anne babanın görebileceği belirtilir. Bununla birlikte belli yaşlardan itibaren çocuklar, kardeşlerinden de özel bölgelerini saklama ve gizleme eğilimleri gösterdikleri görülür. Böylelikle utanma duygusu aile içindeki sınırları ve mahremiyeti de belirler. Aile içinde sosyal ilişkiyi de belirler.

 

Utanca dayalı eğitim aile üyelerinin mahremiyetine dair sınırları belirlerken sosyal ilişkilerin de sınırlarını belirlemeye başlar. Diğer taraftan ise aile içinde bir gizlilik oluşmasına sebep olur. Kardeşler arasındaki cinsel meraklar, birbirleriyle ya da anne babayla konuşarak çözülmek yerine arkadaşlarla çözüm bulunmaya çalışılır. Dolayısıyla cinsel merakları yine bu konuda bilgi sahibi olmayan yaşıt arkadaşlara bırakmış olurlar. İşte bu noktada yanlış cinsel bilgilerin öğrenilmesinin yolu açılmış olur. Çocuk yaşta öğrenilen eksik, yanlış ve abartılı cinsel bilgiler bir yetişkinin cinsel sorunlarının temellerini oluştururlar. Bu günün çocuğu yarının yetişkini olarak düşünecek olursak temellerini yanlış öğrenmeden alan cinsel bilgiler için bir çözüm bulmak zorundayız.

 

Her ailenin kendine özgü bir utanç ve utanma veya mahremiyet sınırları vardır. Olmalıdır da. Hiç bir kuralın olmadığı, tam sınırsız ahlaki kurallardan uzak şekilde yetişen bir çocuk yetiştirmek istediğinizden emin misiniz ? Anne baba olarak yatak odasında cinsel ilişkiniz sırasında  kapıyı açıp içeriye giren ve bu durumun normal karşılandığı bir aileyi siz nasıl karşılarsınız ? O halde utanç ve mahremiyet arasındaki ilişkiyi belirleyen sınırlar nelerdir?

 

Utanma eğitimi anne babalar tarafından verilir çoğunlukla. Utanma eğitimi yalnızca bedene ve cinsel davranışlara ilişkin görüşleri etkilemekle kalmaz; sosyal ilişkileri düzenlemede ve bireye belirli bir sosyal karakter kazandırma da toplumun önemli araçlarından birisini oluşturur. Ancak utancı bir ucuyla olumlu değerlendirebiliriz diğer tarafıyla ise toksik bir duygudur. Utançla büyüyen çocuklar yetiştirirken düşünmeyen ve sadece kurallara uyan makinalar da yetiştiriyor olabiliriz. Genellikle de utanç duygusu fazla doz kullanımından kaynaklanan sorunlu bireyler, kendini suçlu hisseden bireyler yetiştiririz. 

 

Klinik Psikolog Şahin UÇAR

www.bursapsikolog.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.