5 Aralık 1934


Bu makale 2017-12-04 12:47:48 eklenmiş ve 306 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Kadın hakları denince akla  gelen en  büyük mimar hiç şüphesiz Mustafa  Kemal Atatürk'tür.

Atatürk  Kurtuluş Savaşında kadınlarımızın  eşi , benzeri olmayan  mücadelesini yakından görmüş  Ve buna kayıtsız kalmamıştır.

Ülkemizde kadınlar 20 mart 1930'da çıkarılan Belediye Kanunu ile ilk olarak kadınlarımız Belediye seçimlerine katılma   hakkı ,Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını ise 5 Aralık 1934,te yapılan Anayasa değişikliğiyle kavuştular. 1 Mart 1935'te  ilk kadın Milletvekilleri TBMM' ndeki yerlerini aldılar. ilk  defa kadınlarımız  Meclis'te 18 sandalye elde etiler. Ve böylelikle dünyada kadına  seçme ve seçilme hakkını veren en erken ülkelerden biri olduk.

Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri olan 5 Aralık 1934'te kadının milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınması...

Atatürk'ün kadın hakları konusundaki görüşleri, kadınlara verdiği değer ve gerçekleştirdikleri ,bugün Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın uyguladığı kadın hakları ile ilgili görüşler , Atatürk tarafından çok daha önceleri dile getirilmiş ve aynı zamanda uygulanmaya konulmuştur.

" Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun ,bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir" (Atatürk)

Evet, Ulu  Önder Atatürk, çağdaş, demokratik, özgür  ve ilerici bir düşüncenin ürünü olan bu sözleri ve uyguladığı devrimlerle kadının toplumdaki yerini, değerini en güzel şekilde ifade etmiştir.

Bugün biz Cumhuriyet kadınlarına düşen en büyük görev, bize verilen bu hakları korumak, yaşatmak ve M.K. Atatürk'ü şükranla, minnetle sonsuza dek anmaktır.

Kadınlarımızın, haklarımızın, gücümüzün farkına varalım. Okuyarak, bilinçlenerek, düşünerek, se çerek...

Ve ancak kadınların eşit olduğu, değer gördüğü, yüceltildiği toplumlar medenileşir, özgürleşir, ve ilerler. Sevgili. kadınlar, sizlere dünya  ülkelerinden önce tanınan haklarımızın  farkında olmanız dileğiyle. 04.12. 2017 Fatma Ulubey

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.