Zam ,Pardon Güncelleme!


Bu makale 2017-11-09 20:01:54 eklenmiş ve 444 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

 

(2011 Yılında kaleme aldım, o günden bugüne ne değişti ki)

Her gün zam!

Doğrusu pes Vallahi!

Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek zammın adını güncelleme koydu.

Kılıfına uydurmak buna denir. Her gün pahalılık olacak, vatandaşın alım gücü düşecek, bunun adı zam olmayacak güncelleme olacak.

Sözlük anlamıyla Güncelleştirmek, bir şeyi güncel kılmak, ona şimdiki dönemin belirleyici özelliklerini vermek, onu yeni gereksinimlere uydurmak.

Vatandaşın alım gücü düşmüşse, bugün aldığı bir gecede büyük bir fark yaratmışsa bunun nedeni her gün gizli gizli zamların olmasından ileri gelmektedir. Pardon! Bunun adı zam değil şimdiki adıyla ‘’GÜNCELLEME ‘’

Araba, sigara, cep telefonlarına fiyat güncellemesi deniliyor. Ben ekonomist değilim ama, düşünen herkes olayın hiç de böyle olmadığını anlar.

Ekonomiyi sıcak parayla döndüren iktidar yetkilileri nihayet anlamış olmalılar ki, Sıcak para yavaşlamazsa, cari açık devam ederse döviz daha da artacak diyorlar!

Bunu CHP lideri Sn. Kemal Kılıçdaroğlu, üstüne basa basa uyarmadı mı? Efendim! CHP ne de olsa her şeye muhalefet!

Birçok yazımda sıcak paraya bel bağlayarak ekonomiyi ayakta tutmaya çalışan anlayışın duvara toslayacağını dile getirmiştim. Haklı çıkmak anlamında söylemiyorum. Ekonomistlerin uyarısına rağmen sıcak para devam etti. Tabi ki, cari açık da büyüdü. İktidarın verdiği cari açık kimin sırtında kapatılacak? Sizin, benim, vatandaşların sırtından!

Akaryakıt – Doğalgaz – Elektrik zamlarına bakın, dünya şampiyonuyuz…

Hiç kullanmadığımız Doğal gaza da zam ödeyeceğiz. Hamdolsun bunun adı güncelleme!

10 yıllık AKP iktidarında İşçiye, emekliye, memura ne kadar zam yapıldı? Vatandaş vergi borçlarının altında eziliyor.

İşçiye, emekliye, memura neden güncelleme yapılmıyor?

Seçimde yapılan savurganlıkların bedelini vatandaş ödeyecek.

Kaderci seçmenimiz bu durumu bir gün anlayacak ama iş işten geçmiş olacak

Dört mevsimi bir arada yaşayan ülkemiz dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Ama gel gör ki, Türkiye’yi yönetenlerin yanlış uygulamaları ülkeyi ve ülke insanlarını yoksullaştırmıştır. Türkiye’de zengin petrol yatakları var. Kendi yer altı ve yerüstü kaynaklarımızı çok acıdır ki, değerlendiremedik! Özelleştirmelerle önemli gelir getiren kurumlar adeta talan edildi.

Adıyaman ilimizde TEDAŞ (Türkiye Elektrik Kurumu ) özel sektöre devredildi adı AKEDAŞ oldu. Şimdi vatandaşın yıllar önce ödenmemiş bir fatura iddiasıyla vatandaşın elektriğini kesebiliyor. Devletin alacağını özel firma istiyor bu nasıl bir hukuk? Bizim bildiğimiz Devletin alacağını Devlet alır fakat burası Türkiye!

Vatandaş vergi altında ezilsin, fakir iyice fakir olsun, aydınlar, gazeteci, yazarlar, bilim adamları, üst düzey komutanlar içerde yatsın, bunun adı ileri demokrasi olsun!

Anadolu’da bir söz vardır; ‘’ zulmet zulmet padişahım zulmet, zulmedecek ahalin kalmasın!

Not: Kadın cinayetleri çığ gibi büyüyor, şu ana kadar ne hükümet yetkililerinden ne de muhalefet yetkililerinden ciddi anlamda bir ses çıkmadı. Hükümet yetkililerinin bu konuda daha duyarlı ve etkin politikalar geliştirmelerini diliyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.