" Bana Not İçin Gelme Hocam!"


Bu makale 2017-11-02 19:14:00 eklenmiş ve 468 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

 

Bu da ne , nerden çıktı demeyin ! Öğrencinin öğretmenine not için gözdağı vermesi , Eğitim Sisteminde geldiğimiz noktayı gözler önüne seriyor.

Düşünün ki,  6 Milli Eğitim Bakanının değiştiği Ülkemizde , eğitim  derin yara aldı. Biz, 4+4+4 kesintili  Eğitim Sisteminin yanlışlığını defalarca anlattık,  bunun acısını en çok kız çocuklarımızın çekeceğini de...Şimdi ise ; yeni bir yanlış daha,  ya da daha doğrusu  AKP iktidarının zincirleme hatasından biri daha diyelim. Bakın Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu öğretmenlere yönelik Performans Değerlendirme Sistemi daha ilk günde mesleğin itibarını zedeledi.  Pilot uygulamanın 12 ilde başlamasının ardından öğrenciler, sınavlarda aldıkları notlara göre  öğretmenlerini tehdit etmeye başladı.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın hazırladığı ve Öğretmen Strateji Belgesi’nde yer Alan  Performans Değerlendirme Sistemi, ilk günden itibaren öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaşmasını sağladı. Bakanlık her ne kadar bu uygulamanın  öğretmenleri “mesleki bilgi”, “mesleki beceri” ile “tutum ve değerleriyle ilintilese de bu gerçekçi değildir. Eğitim Sen haklı olarak bu duruma itiraz etti, diğer Eğitim Sendikalarından da bu duyarlılığı beklerdim. Eğitim Sisteminin bu kadar yerle bir edildiği ülkemizde, hepimizin sorması gereken soru şu;  Bakanlık bu uygulamada neden ısrar ediyor?

Ülkemizde zor geçinen, ekonomik koşullar altında ezilen  öğretmene bir ceza daha  mı?

Bilim adamı yetiştireceğinize ,sorgulayan birey yetiştireceğinize , öğretmeni korkutup,  öğrenciye mahkum etmek ülkeyi nereye götürür?  Diyelim ki ,öğrenciler bir olup öğretmenlerini kafaya aldı o zaman ne olacak? Çocuklarımıza iyi bir eğitim sunmak durumundayız. Dünya hızla ilerlerken , Özgür düşünceye sahip sorgulayan, merak eden, problem çözebilen, çağdaşlık bilinci ve ahlakıyla donanmış bir eğitim sistemi olmazsa olmazımız olmalıdır. Bunu sağlamanın tek koşulu toplumsal örgütlülük ve eğitimin bilimsel olmasıdır.

Çünkü eğitim bir ülkenin, toplumun güvencesidir. Çağdaş aydınlık yarınlara yürümesidir.

 Atatürk' ün dediği gibi , "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır."

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.