İzdüşümleri-Taşıma Suyla


Bu makale 2017-10-18 06:55:18 eklenmiş ve 62 kez görüntülenmiştir.
Müslüm Kaya

Dört mevsimin yaşandığı Anadolu topraklarında buğdayın, etin, samanın, mercimeğin, şekerin, bilumum gıdanın dışarıdan alınacağını ilkokul yıllarımda biri bana söyleseydi "Haydi ordan!" derdim. Çünkü biz o yıllarda kendi kendine yeten ender yedi ülkeden biriyiz diye hindi gibi kabarırdık. Gururla yerli malı haftası düzenlerdik. Fındık, fıstık, kuru üzüm, leblebi, ayran, pekmez gırla.. Masalar bu ülkenin topraklarının sunduğu envai çeşit ürünle dolar taşardı. O vakitle domatesler nar gibi göbeliydi, mis gibi kokardı, karpuzların iri iri çekirdekleri olur, şipşirin bir lezzet fırtınasıyla midelerimiz ziyafet çekerdi. Tavukların yumurtası tereyağıyla pişer, göz yaşartırdı, etleri yağlıydı, yemeye doyum olmazdı. Dağda bayırda otlayan kuzuların, koyunların, keçilerin etleri misti mis.

Ya şimdi. Koskoca Anadolu toprakları tarımdan, hayvancılıktan koptu, aptalca politikalarla Anadolu insanın toprakla, hayvancılıkla ilişkili tarihsel belleğine ve alışkanlıklarına virüs yerleştirildi. Tohumlar zehirlendi, bu toprakların bağrından oluşan organik tohumlar yok sayıldı, DNA'larıyla oynanmış bağımlılık yaratan GDO'lu tohumlar topraklarımızı uyuşturucu müptelası gibi kendine bağladı. O canım bağlar kurudu, köyler kentlere taşındı, çiftçi emeğinin karşılığını alamayınca hayvandan ve topraktan elini çekti. Oysa bir ülkenin en önemli zenginliklerin başında modern tekniklerle işlenen topraklar ve yetiştirilen hayvanlar gelir. (Bkz. Hollanda, İsrail, ABD..)

İYİ VALLA

Futbolda Galatasaray -Konya Spor maçında GS'in bütün oyuncuları yabancıymış. Olimpiyatlarda madalya için bol bol yabancı sporcular devşiriliyormuş. Futbolcu yabancı, diğer sporcular devşirme; et, süt, saman, nohut, mercimek yabancı, fındık ağaçları kesiliyor, yerli tütün yasaklanıyor. Ee bari bu ülkeyi bizden boşaltın da Katar'dan, Suriye'den, Afganistan'dan, Somali'den...getirdiğiniz yeni bir halkla yolunuza yürüyün.

MERAK EDİYORUM

O kadar afra tafraya, koskalanmaya rağmen Barzani kuvvetleri niçin ağlaya sızlaya Kerkük'ü, başka bazı yerleşim yerlerini bıraktı?

Amerika ile ilişkilerin bozulmasıyla, OHAL'in bir daha uzatılmak istenmesiyle Mersin'de patlayan bombalar arasında bir ilinti var mı acaba?

Anadolu insanına normal, demokratik, uygar bir hayatı çok görenler çok farklıymış ayakları çekip despotluğa, tek adamlığa, diktatörlüğe katkı mı sunuyorlar dersiniz? (Işid, Pkk, Fetö ) Bu filmin bir benzerini biz 7 Haziran seçimlerinde Akape'nin tek başına iktidarı yitirdiği dönem sonrasında da görmedik mi?

Bence cehalet içerisinde ömrünü tüketen bu coğrafyanın insanına rahat yüzü yok. Ta ki halklar aklını başına alana dek.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel
                    
© Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.