Yürüyüş


Bu makale 2017-10-13 19:34:12 eklenmiş ve 1957 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

Yürümek, sınırlı ve mesafeli olan bir sportif faaliyettir. Yürümek koşmaktan farklıdır. Koşmak tamamen sportif bir faaliyettir. Temposu yüksektir. Farklı bir amacı yoktur.

Yürümek, bireysel veya kitlesel olabilir. Sportif olduğu gibi, hak arayışı ve direniş amaçlıda olabilir. Bunlar, fikirsel, sosyal, siyasal, kültürel sendikal amaçlarla yapıldığı gibi, yas ve üzüntü ile kederi paylaşmak amaçlı da olur.

Kitlesel yürüyüşlerde; güzel bir kelime, tam yerinde uyandırılan bir söylem, telkin bazen kitleleri, kanlı eylemlerden geri çevirir. Bununla beraber, bilinçli insanların kaybı, bilinçaltı ile hareket eden insanların hâkimiyeti, duyguların, fikirlerin aktarım yoluyla, aynı istikamete yönelişi, telkin olunan fikirlerin hemen eyleme geçirilme isteği, kitle, çerisinde yer alan bireyin temel karakteristik özelliğidir. Artık bu adam kendisi olmaktan çıkmıştır. Robotlaşmıştır. Sıradanlaşmıştır. İradesi kendisine rehber olmaktan çıkmıştır.

Kitle içindeki bu fert, rüzgârın istediği gibi kaldırdığı kum taneleri arasında, bir tek kum tanesidir. Bireysel kimliğinden sıyrılır, topluma uyar. Rütbe, makam, kariyer, kitle bireylerinin ki ile aynı olur. Sadece yürüyüşe katılan bir bireydir. Kitlenin söylem, slogan, pankart ve yürüyüşün rotasına tabi olur.

Neticede; söylemler kendisine ait değil, kitlenin sesi olur.

Peki, yürüyüşte sayıları iki üç kişi kadar iken, bireyler yan yana yürürken, sözde ve düşüncede eşittir. Söz ve eylem belirlemede özgürdür.

Eğer sınırlı sayıdaki yürüyenlerin arksında yürüyorsan; önde gidenin koruması, ona tabi olan, onun adamı olursun. İzinde, yolunda gidersin. Nal toplarsın. Sırt sıvazlarsın. Fikrini kişiliğini geri plana bırakır öndekine tabi olursun.

Ya önde yürürsen; işte o güç ister. Takat ister. Bilgi birikim ister. Vizyon ister. Deneyim ister. Düzgün karakter ister. Kişilik ister.

Çünkü aklı öncü kılar. Bilgi ve bilime güvenir. İz bırakır. Yol açar. Çığır açar. Lider olur. Kahramanlaşır. Neticede; ölümsüzleşir.

İyi yürüyüşler..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.