Türk Kahvesine Bayılıyorum


Bu makale 2017-09-29 15:20:53 eklenmiş ve 360 kez görüntülenmiştir.
Etem Karaüzüm

Merhaba sevgili dostlar; sizleri gerilere doğru, bir yolculuğa götürüp, bir anıdan sonra tekrar günümüze getireceğim. Korkmayın, orada bırakmam sizi!...

Yetmişli yılların başları. Besni Öğretmen Okulu 1.Sınıfta okuyorum. Her iki haftada bir kirlenen giysilerimi; Ağabeylerimden kalan bir asker bavuluna doldurup. Gölbaşındaki evimize getiriyorum ( Bavul; O günlerde yaşam farklı idi: Askerden gelenler ahşaptan yapılmış bir valizle gelirlerdi. O valize bavul denirdi.)

Yine öyle bir hafta sonuydu. Asker’in minibüsünden indim asfaltta. (Asker’in minibüsü: Besni-Gölbaşı arası çalışan araç .Adı ”Askerin minibüsü idi.) Evin yolunu tuttum geliyorum. Tam 75.yıl meydanına geldiğimde. Tabi  o zaman meydan falan yoktu.(Bugün 75.yıl meydanının adı tekrar değişti.)Ortadan akan dere yatağının üzerinde bir araba geçecek büyüklükte bir köprü vardı. Köprüye geldim; Ancak; geçit  yoktu. Benim yaşlarımda, ellerinde sopaları olan üç genç: ”Buradan geçemezsin!..” dediler. “Niçin,neden geçmeyeceğim.”dediğimde:“Komünistler buradan geçemez!..” dediler.(Şu anda buram buram kokan Türk kahvesini yudumluyorum!..)

İlk soruyu kendime sordum:” Komünistlik nedir? Ben  ne zaman komünist oldum ?” Sonra da aynı soruları onlara sordum:

“Biz bilmeyiz. Ama sen komünistsin!..” dediler.. Ve de saldırdılar. İşte o ahşap bavulum; O sopaların darbelerinden koruyordu beni!.. Hayli itiş kakıştan sonra yoldan geçen aklı başında büyükler ayırdılar bizi. Demek ki  o gençleri, oraya öbür aklı başında olan büyükler   (!)göndermişlerdi. İşte böyle başlayan o kavgalar;12 Eylül 1980 darbesine yolculuk ettirdi tüm ülkeyi!.. Peki, Kim kazandı? Sayısız gençlerimiz öldü. Sayısız gençlerimiz öldürüldü!.. Ülkemiz hamaset ve hiçbir anlamı olmayan sözcük ve cümlelerle yıllarca geriye götürüldü!..

Hadi günümüze dönelim sevgili okuyucularım, ayrıca sizlere soruyorum: Bugün nereye gidiyoruz  Aklı başında olan büyükler ,yanlış yolda olanları uyaracaklar mı ?

Öbür aklı başında olan büyükler( ! )hamaset tam tamlarıyla, tam yol ileri arkanızdayız mı diyecekler.? Haaa; onu  söyleyelim: Ben ola ola Atatürkçü oldum.

Yine üç genç ellerine sopalarını alarak:” Atatürkçüler buradan aşağı inemez!:”diyecekler mi ?

Eyvah! Elimde o bavulda yok, kendimi nasıl korurum  bilmiyorum. Günümüze döndük mü sevgili okuyucularım ?

Ben Türk kahvesine bayılıyorum. Yazmaya başlamadan önce o kokuyu hissetmem lazım. Aynen sevgili kokusu gibi  o koku. Sevmeyi, aşık olmayı, sevişmeye teşvik ediyor insanı.

Sizlerde sevin, aşık olun ve de Türk kahvesini için!..

Dahası ayrım yapmadan tüm insanları sevin!..

Not: ”Alternatif Bakış “ Ailesine bir kişi daha katıldı. Onun kulağını çınlatmakta biraz geç kaldım. Beni bağışlaması dileğiyle; sevgiler-saygılar iletiyorum!..

Yazılarınızı zevk ve heyecanla okuyorum Sevgili Müslüm Kaya. Buraya hoş geldiniz?..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.