Anaokulu Eğitiminin Gelişim Alanları


Bu makale 2017-09-23 20:16:04 eklenmiş ve 299 kez görüntülenmiştir.
Cezmi Doğaner

Anaokulu eğitiminde başlıca şu gelişim alanlarına önem verilir:

-Dil gelişimi

-Bilişsel (zihinsel) gelişim

-Sosyal-duygusal gelişim

-Duygusal ve algısal gelişim

-Bedensel gelişim

-Müzik ve güzel sanatlar eğitimi

-Bilişsel (zihinsel) gelişim, çocuğun yaşantıları sonucu bir nesne üzerine bilgi kazanması ya da o nesneyi öğrenmesidir. Bu alan içinde sistemli olarak kavram gelişimine önem verilip, çocuğa örneğin sınıflandırma, kıyaslama gibi çeşitli zihinsel etkinlikler sunulur.

 -Sosyal-duygusal gelişim ile kısaca çocuğun diğer arkadaşlarıyla beraber oynaması, çalışması, konuşması, onları dinlemesi vb. kastedilir. Bu alanı geliştirmek için program içinde, çocukların birlikte yapması gereken oyuncak ev, elişi, grup konuşması gibi birçok sayıda etkinlik bulunmaktadır. Çocuğun öz benliğinin geliştirmesini sağlayacaktır.

-Duygusal ve algısal gelişim, çocuğun duyu yoluyla nesnelerin özelliklerini ayırması ve duygusal uyarım sonucu nesnelerin, olayların, koşulların ve ilişkilerin bilincine varmasıdır.

-Bedense gelişim, çocuğun hareket oyunları aracılığıyla bedensel yapısının görev bakımından değişiklikler göstermesidir.

-Müzik eğitimi ile çocuğun şarkı söylemesi ve bunun için gerekli bilgi, beceri, beğeni kazandırmak amaçlanır. Anaokulunda müzik eğitimi, basit şarkı ve tekerlemelerin dinlenmesi, öğretilmesi ve tekrarlanmasından oluşur. Çocuk çeşitli resim, kil, baskı çalışmaları ile güzel sanatları öğrenir.

Dil gelişimi

Sözlü dil gelişimi; çocuğun sözcük dağarcığını geliştirmeyi ve kavram gelişimini ilerletmeyi içermektedir. Bu da çocuğa başlıca konuşma ve dinleme etkinlikleri ile kazandırılmaktadır. Örneğin çocukların kendi aralarında ya da öğretmenle konuşacakları ortamlar yaratılmaktadır.

Burada öğretmenin rolü önemlidir. Öğretmen çocukları, sürekli aralarında konuşma yapmaya özendirmelidir. Geliştirmeye çalışılan dil, standart Türkçedir. Anaokuluna başlayan çocukların bazılarının evlerinde konuştukları dil ve şive farklılıkları olabilir. Bu durumlarda çocuğa zorlamadan düzeltmeler gidilmelidir. Çocuğun “diline” olumlu şekilde yaklaşılmalıdır. Evinde öğrenmiş olduğu “aile dili” hiçbir zaman horlanmamalı veya yargılanmamalıdır.

Sözel dil amaçlarını şöyle sıralayabiliriz:

 

-Sözcük dağarcığını geliştirmek;

-Kavramsal gelişimi ilerletmek;

-Geniş dil etkinlikleri ve dil ortamları sunarak çocuğa, kendi yaşam dünyasından alınma konular üzerinde anlatma, istedikleri hakkında konuşma ve diyalog kurma becerisini kazandırmak;

-Kendi yaşam dünyası ile ilgili ve düzeyine uygun bilgileri, soruları yönergeleri vb. anlayacak derecede yeterli dinleme ve anlama becerisini kazandırmak;

-Günlük konuşmalarda, ikili konuşmalarda uyulması gereken sosyal becerileri kazandırmak

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.