Muharrem Ayı!


Bu makale 2017-09-23 19:57:51 eklenmiş ve 668 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Muharrem ayı Hz. Peygamber Efendimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin' in şehit edildiği aydır. İnsanlık tarihinin en  acı olaylardan biri olan Kerbala olayı bu ayda olmuştur.  Dolayısıyla matem ayıdır.

Bu acılardan gereken dersi almalıyız .Hz Hüseyin'in dik duruşunu ve haksızlığa karşı boyun eğmeyişini, tüm sevdikleri gözlerinin önünde birer birer can verirken hissettiği acıyı derinden hissetmeliyiz.

Zalimlerden yana değil, mazlumlardan yana olmanın, haksızdan yana değil,  haklıdan yana olmanın değerini ve yüceliğini idrak etmeliyiz. Adaletli davranıp, haksızlık yapmadan, kul hakkı yemeden, ahlaklı ve onurlu yasamanın erdem olduğunu bilmeliyiz.

Hz. Hüseyin ve tüm kerbela şehitlerinin zalimlere karşı dik, onurlu duruşlarını ve aynı zamanda bu değerler uğruna çekmiş oldukları zulüm ve acıları tüm benliğimizde, yüreğimizde, ruhumuzda hissetmeliyiz.

Her türlü ayrıştırmaya, şekilciliğe takılıp  kalmadan, insanı  can olan özüyle  benimseyelim.

Aklın ve bilimin yolundan olalım.

Zalime karşı çıkıp, mazlumdan yana olalım.

Bu duygu ve düşüncelerle Muharrem ayının tüm insanlığa sevgi, barış ve hoşgörü getirmesi dileğiyle, tutulan Yas-ı Matem Orucunun kabul olmasını dilerim. Saygılarımla

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.