Sanat Yolunda Pisacco


Bu makale 2017-09-21 20:21:00 eklenmiş ve 298 kez görüntülenmiştir.
Cezmi Doğaner

Ülkemizin kültürel ortamına egemen olan karmaşık ve çelişkili renk mozaiği, doğu ile batı arasına sıkışmış “kimliğini” arayan bir “CUMHURİYET”‘i en iyi biçimde tanımlamaktadır.

Dünyanın en büyük müzik ve sanat festivallerinden biri İstanbul ‘da gerçekleştirilirken, ülkenin bazı müzisyenleri, yazarları, sanatçıları eserlerinden ve düşüncelerinden ötürü kovuşturmaya uğrayabilmektedir. Uluslararası kültür ve sanat alanlarında tanınan sanatçıların

Eserlerine karşı “resmi” engeller oluşturulmuş, hatta bazılarının isimleri bile yasaklanarak ulusumuza ulaştırılması engellenmiştir.

Öte yandan sanatın ve sanatçının besleneceği yerel kültür damarları kesilirken doğudan ve batıdan pompalanan yoz ürünler karmaşıklığa bir diğer boyut katmaktadır.

Siyasal iktidarların toplumun kültürel yapısıyla ilişkili olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde ise henüz siyasal iktidarların oluşumunda antidemokratik güç ve müdahale ilişkileri belirleyicidir.

Kültürel kimliğin oluşması sürekli engellendiği için topluma kolayca müdahale etmek, neredeyse bir “gelenek” oluşturmuştur. Toplumumuzun geleceğini “demokratik, laik ve sivil bir cumhuriyet” olarak gören insanlarımız, Belediyeler kültürel değerlerimizi önyargısız olarak incelemeye araştırmaya ve geliştirmeye yönelik bir kültür çalışmasını başlatmalıdır.

PİSACCO(1)

“Ömrü boyunca bir saatin sarkacı gibi, iyimserlikten karamsarlığa-karamsarlıktan iyimserliğe- aydınlıktan karanlığa- karanlıktan aydınlığa- insanı güzelleştirmekten çarpıtmağa- çarpıtmaktan güzelleştirmeğe- gidip gelecektir Picasso…

Dönem dönem, yıl yıl, çağının dünyasının, insanının acıları- sevinçleri, hayal kırıklıkları- umutları, savaşları- barışları, Picasso´nun kristal toparlağında, duygu olarak, renk olarak, çizgi olarak, üslup olarak yansıyacaktır. Resimde, heykelde, seramikte…

İspanya Savaşıyla başlayan ve ikinci Dünya Savaşında artarak süren kırgınlığı, kızgınlığı, huzursuzluğu, içinde, insanları büsbütün çarpıtır, çrkinlikleştirir Picasso. Resimleri çirkinleştirmez, resimlerdeki insan çirkinleşir…

Fakat yüreğindeki insan sevgisi dinmez hiçbir zaman…”(2)

En tanınmış eseri Alman hava kuvvetlerinin Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. Resim 1937´de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid´de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. İkinci dünya savaşından sonra eski bir Nazi generali Picasso´nun sergisini geziyormuş. Nazi general "La Guerra" (SAVAŞ) adlı tablonun önünde durmuş, çok beğenmiş. Picasso´ya sormuş. "Sizin eseriniz mi?" Picasso cevap vermiş. "Hayır! Sizin eseriniz!"

Bu resim Picasso´nun savaşa ve Guernica´nın bombalanmasına karşı duyduğu güçlü nefreti anlatmaktadır. Resimdeki insan ve hayvan figürleri acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan nefreti yansıtmaktadır.

Evet, "Guernica" ilginc bir resim. Karma karışık. At, yerde yatan asker, lamba, çoçuk, bombarduman, evin içi, sokak, annesiyle beraber ölü çoçuk. Hic bir zamana sığmayan bir resim....... Resim ótesi bir belgesel. Guernika tablosu için, "ne zaman İspanya´ya demokrasi gelirse o zaman ülkeye girsin" diye vasiyeti üzerine uzun yıllar ülke dışında kalmıştı..

Sanatçı Rodin(3) deyişiyle:

“Sanat, Ruhtur… ruhun sevincidir… her yere yere girer… gittiği yerlerde ruh arar… bulduklarıyla da kendi ruhunu besler…

Sanat, usdur… usun kınancıdır… açık gözlerler evrene bakar… onu yeniden, hem de bilinçle aydınlatarak yaratır…

Sanat, görevdir… dünyayı anlamak ve anlatmak isteyen ussun çalışmasıdır…

Sanat, beğenidir… sanatçının yarattıkları, duygularının yansılardır…”

Rönesans, kendi çağı için yeniden doğurduğu düşünürlerle, sanat alanının bütün kollarında bir doruğa çıkışın nasıl ilk basamağını verdiyse, Atatürk devrimlerinin dayanağı temel düşünceler de, Türk sanatının Avrupa sanatı ile boy ölçüşebilmesi için Türk rönesans´ının çığırını açmıştır.

 Bu yolda yürümek bizim görevimizdir.

(1)Pablo Picasso (25 Ekim 1881 - 8 Nisan 1973), İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

(2) Bülent Ecevit, Picasso ve Dünya, Özgür İnsan Dergisi, 12. Sayı, Mayıs 1973 (3)François-Auguste Rodin, (d. 12 Kasım 1840,  - ö. 17 Kasım 1917) yaratıcı deha ve düşünce adamıdır. Fransız heykeltıraş.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.