Anaokulunun Yararları


Bu makale 2017-09-09 07:58:04 eklenmiş ve 292 kez görüntülenmiştir.
Cezmi Doğaner

Çocuk 2,5-3 yaşlarından başlayarak devinim, konuşma, algılama, anlama gibi yetiler hızlı gelişmektedir. Bu dönemde sürekli soru sorma, öğrenme, bilme merakı başlar. Bu merak 4-5 yaşlarında doruğuna varır. Bu yaşta çocuk fiziksel ve toplumsal çevrenin çapını hızla genişleterek, kendi bedeninden yıldızlara, sonsuzluğa dek her şeyi ve her şeyin nedenini bilmek ister.

Okul öncesinde yaşta bazı çocukların, uyumsuz, söz dinlemez ve yaramazlık yapanların okula başladıktan kısa bir sürede olumlu, uyumlu davranışlar ve değişmeler olduğu, evde ve çevrede huzurlu bir ortamın olduğu hemen fark edilir.

Çocukların toplumsal ve sosyal uyumlarını sağlayan etkin bu okulların amaç ve yararlarına bakalım:

Amaçları:

a-Çocukları temel eğitime ve yaşama hazırlamak,

b-Bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı gelişmelerini sağlamak.

Yararları:

a-Evde yalnızlıktan sıkılan çocuklar okula adımını atar atmaz yaşıtlarının arasında ilk kez toplumsal yaşamın kurallarıyla karşılaşırlar,

b-İlk aşamada onlara bu kurallara basit anlamda uyma yolları gösterilir, uyum bozuklukları düzeltilip giderilmeye çalışılır. Bu başlangıç eğitimde çok önemlidir. Çünkü gelecek bir bakıma başlangıca, başlangıçta alınan önlemlere bağlıdır. Böylece çocuklar yaşamlarında karşılaşacakları sorunları önceden tanımış ve çözüm yollarını basit de olsa uygun bir biçimde öğrenmiş olurlar.

c- Büyükler için bile çok büyük bir sorun olan dil öğrenme, düzgün konuşma, duyduklarını düşündüklerini anlatabilme bu okullarda daha kolay sağlanabilir. Çocuk yaşıtlarıyla oynarken farkına varmadan dili öğrenmiş olur. Bu ilerdeki eğitimi için son derece yararlıdır. Çocuklar büyüklere göre daha çabuk dil öğrenirler. Bunu deneyimlerimizle görmekteyiz.

d-İyi, kötü, doğru, yanlış, güzel çirkin, büyük, küçük kavramlarını küçük yaşda kazanırlar.

e-Kendi kendine düşünebilme, karar verme yeteneklerini gelişirtirirler.

f-Sağlık, temizlik, giyinme, hastalıklardan korunma, trafik kurallarını öğrenirler.

g-Araç-gereç kullanma, resim yapma, çizgi alıştırmaları gibi bir takım beceriler kazanırlar.

ğ-Kendine verilen bir görevi yapma ve sonuçlandırma, başkalarına saygılı olma, kendi haklarına sahip çıkıp başkalarının hakkına el uzatmamayı erken yaşta öğrenirler.

h-Yaparak, yaşayarak öğrenme ve yeni bir şeyler bulma yoluyla çocuğun zeka ve yetenekleri saptanır. Var olan engelleri önceden görülür ve zamanında önlemler alınır.

Sonuç:

Çocukların evde, yaşadığı çevre ve topluma iyi ve sağlıklı uyum yapabilmelerinin yolu bu okullardan geçer. Çocukların ilk kişilik ve kimlik kazanma basamağı olan bu okullar gelecek açısından önemlidir.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.