Mustafa Kemal Ve Mahatma Gandi


Bu makale 2017-09-03 21:39:57 eklenmiş ve 299 kez görüntülenmiştir.
Cezmi Doğaner

Bu başlık bir kitabın adı: "Kurtuluş Savaşı, Devrimler MUSTAFA KEMAL ve MAHATMA GANDİ" nin yazarı R.K. Sinha, Hindistan´ın Bihar Üniversitesi Tarih kürsüsü öğretim görevlisidir ve yüksek eğitimini Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi´nde tamamlamıştır.

R.K.Sinha, bu kitabında Mustafa Kemal´i ve devrimlerini ustalıkla incelemekte, özellikle Atatürk devrimlerini, Hindistan´da Gandi ´nin yapmak istedikleriyle karşılaştırarak bunlarda ortak yanlar aramaktadır.

"Kurtuluş Savaşı, Devrimler MUSTAFA KEMAL ve MAHATMA GANDİ" de her iki ulusun bu iki büyük önderini değişik bir kalemden ve değişik bir açıdan değerlendirişlerini okuyacaksınız.(1)    

Türk  tarihi ve kültürü üzerine daha çok batılı araştırmacıların kitapları ve yazıları okunur. Okullarımız da referans olarak Batılı yazarların çalışmaları  gösterilir.     Batılı tarihçilerin Avrupa-merkezci, etnik-merkezci ve Hristiyan-merkezci bir yaklaşımla Türklere, Müslümanlara, Asya, Afrika ve Latin Amerikalılara karşı ırkçı önyargılar içinde olduğu bir gerçektir. Öteden beri bilinen oryantalist anlayışın etkisiyle şimdi "yerli oryantalistler" de çoğaldı. Hatta bunlar, kraldan daha kralcı bir anlayışla "soykırım" vb. konularda Türkiye´ye karşı "Taraf" haline geldiler.

Bizim gözümüzle  Batı sürekli örnek alınan ve özenilen bir olgu. Batının ve batılıların ne olduğunu bilmeden, anlamadan  sürekli özenmişizdir batıya, kalitenin, iyi giyimin, iyi yaşamın ve kibar olmanın ölçüsü hep batı olmuştur.

Batı ve Doğu Türk Tarihi ve kültürü  hakkında ne düşünüyor?   Bu yazımda kısaca buna değinmek istiyorum.  Bu konuda aynı dönem ve aynı düşünce doğrultusunda yazılmış iki  kitaptan örnekler alacağım. Birinci kitabın adı yukarıda ve ikinci kitabın yazarı ünlü İngiliz Tarihçi  Arnold Toynbee ,  “Türkiye, Bir devletin Yeniden Doğuşu” . (2)   

Batılıların, Türkiye ve Türkler hakkında sürekli önyargılı ve dışlayıcı bir anlayış ve alışkanlıklarına en güzel örnek:   Toynbee kitabının 23. Sayfasında şunları yazmış: “ …Türkiye´nin bizim için Avrupa Sistemi’nin büyük devletlerinin ticari, ekonomik, siyasal ve askeri faaliyetlerinin bir alanı, bir “no-man´s land”(kimsenin ülkesi değil!...) olduğunu görürüz. Bu, Batı dünyasının  sınırları dışında öyle bir alandır ki,  üzerinde Batılıların zaman zaman birbirleriyle tehlikeli bir şekilde çatışmaya düşmekte ya da bir boşluk meydana getirdiğinde, komşu olduğu için, Avrupa´da kurulmuş olan ‘nazik kuvvet dengesini bozmaktadır. Başka bir deyimle, Türkiye´ye kendi dünyamız, alışveriş ve coğrafya açısından bakmakta, onu kendi açısından ve insanlık yönünden görmemekteyiz. Üstelik  ülkeye adlarını vermiş olan Türkleri bile zihnimizden tamamen çıkarmaktayız.”

Toynbee, kitabının bir çok yerinde Kurtuluş Savaşı ve  Atatürk  hakkında övücü değerlendirmesi olmasına karşın ; sayfa 209 “Cumhuriyet ve Diktatörlük” başlıklı on ikinci  bölümde, ince ince ve  derinden Atatürk´ün  “diktatör” olduğunu anlatmaya çalışıyor!...

Emperyalizm dün olduğu gibi bugünde “dini” ve “dinci işbirlikçileri”  kullanmıştır.  Avrupa ülkelerinde,  Avrupalıların Müslümanlar için icat ettiği!... “Avro İslam” projesinde , “işbirlikçi Müslümanlar”  başı çekmektelerdi. ABD nin “Ilımlı İslam” Projesi uygulamaya konulunca Avrupalılar, “Avro İslam” projesini dolaba kaldırdı. Bunu yazmamın nedeni: Birinci dünya ve Kurtuluş savaşında Emperyalizm Anadolu  ve Hindistan da  “dinci işbirlikçileri” kullanmışlar. 

R.K.Sinha, bu kitabını okuduğumuzda,  Hindistan bağımsız bir ülke olmamasına rağmen; Hindistan’dan´ lı Müslüman ve Hindular Türk kurtuluş savasına maddi  ve manevi  olarak çok yardım etmişler. Hindistan Müslümanlarının öncelikli  amacı: “Hilafet”, “ makamına kimsenin dokunmaması ve korunması”. İngilizler bu konuda “söz” vermişler. (Sayfa,70 ve 82) Kitap dikkatlice okunduğunda bu istek sanki masum Hindistan Müslümanların isteği olmasının ötesinde İngilizlerin “böl, parçala ve yönet” taktiğinin bir başka yönü olarak “dini” kullanması karşımıza çıkıyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.