Yaratıcılık


Bu makale 2017-08-19 13:17:11 eklenmiş ve 281 kez görüntülenmiştir.
Cezmi Doğaner

Sanat yoluyla eğitim çocukların, yetişkinlerin ve toplumun ruh sağlığını korumak, yaratıcı gücünü, düşünceyi geliştirme yöntem ve uygulamalarına yeni biçim ve yön vermek, insanlık nitelik ve değerlerini yüceltmek için çok güçlü ve önemli etkendir.

“Çağdaş insan: Yaratıcı düşünceye önem veren, bu düşünce düzeyine erişmek için harcanan çabaya, emeğe saygı duyan insandır.”

Yaratıcılık, bilim, teknoloji ve sanat dallarında olduğu gibi toplumsal ilişkilerde, insanların kendi aralarında kuracakları ilişkilerde yaşan an bir olgudur.

Yaratıcılık sürecinde duyuşsal, bilişsel ve düşünsel etkiler önemlidir.

Yaratıcılık süreci  duyular, duygular, duyumlar, merak, sezgi, izlenimler, algılama, imgelem, imgesel düşünme, sabır, araştırma, usavurma, deneme-yanılma, buluş gibi bilimsel yeti ve süreçleri içerir.

Sanat eğitimi uygulamaları çocuklar ve yetişkinler de yaratıcılığın gelişmesi ile birlikte, toplumsallaşma, çevreyi farklı algılama, yönlendirme, etkileme, güven duygusunun, sağlam ve sağlıklı bir kişilik yapısının oluşması için sanat bilinci önemli etkidir.

“Yaratıcı düşünceye önem veren, saygı duyan insanın yetişmesi için, önce toplumun bilime, bilgiye ve insana önem vermesi, saygı duyması gereklidir.

İnsan doğanın ve toplumun en değerli ve üstün varlığı sayılmalıdır. İnsan başkalarından ilgi ve saygı görmelidir.  İnsan güven içinde olmalı, bedensel ve ruhsal olarak kendisini gerçekleştirecek, yolları, yöntemleri kolayca bulabilmelidir. İnsanın yaratıcılık çabaları toplumdan anlayış, destek, yardım görmelidir. İnsanlar, toplumda yaratıcılıkları ölçüsünde saygınlık kazanmalıdır. İnsanlar, bilimin sanatın, tekniğin tüm gelişmelerinden, olanaklarından yararlanacak yolları, yöntemleri bulabilmelidir.”

Yaratıcı düşünce engel aşmak, sorun çözmek için gereklidir. İnsan yaratıcı düşünceye dayanan davranışlar yaptıkça yücelir. Başkalarını etkiler. Topluma katkılar yapar. Uygarlığa ayak uydurur. Yaratıcı düşünce önce insan kişiliğini geliştirir, olgunlaştırır. Yaratıcı düşünce önce insan kişiliğini  yaratır.

“Balık gölüne göre büyür” derler.  Küçük sularda büyük balıklar olur mu?

Büyük düşünecek ve yaratıcı olacak kişi.

“Yaratıcılığı önleyen engelleyen etkenler arasında araştırmalar başlıca şunları saymaktadırlar: Uygu(Konformizm) akıl ve mantığa daha fazla önem verilmesi, yanlışlardan korkma ve kaçma, yetkinlik tutkusu (perfectonism) ve yetkeye bağlılık. Bunların yanı sıra kimi kültürel etmenler ve algı coşku ve duygularla ilgili etmenler de sayılabilir.”

İnsanoğlu yaşamının her aşamasında, insanlığın evriminin tüm yönelişlerinde yer almış bir temel yetidir. Daha önceden kurulmamış, ilişkiler kurabilme, özgür bireşimlere varabilme, yeni çözüm yolları bulabilme, yeni düşünce şemaları içinde yepyeni yaşantılar, deneyler, ürünler, düşünceler ortaya koyabilme yetisi... Tam bir başkalaşma ama iyi den güzel den yana başkalaşma....

Edison´u bilirsiniz. Elektriği bulan insan… 

Son olarak Edison´u örnek vereceğim… 

Her şeyden once hayalleriniz olacak……

Yani,  Düş kuracaksınız…

Düş gerçeğin öbür yüzüdür. Hayal, toplumsal hakikatten çıkıyor. Edison´ u evlendirmişler. O gerdek gününü unutuyor. Hanımı ona “Seni anlıyorum  Edison, bir ışık bulup evimizi, aydınlatacaksın, diyor. Edison: “Beni yine anlamadın, hanım” diyor. “Ben bir ışık bulup dünyayı aydınlatacağım.”

Bireysel ve toplumsal yaratıcılık, bireysel ve toplumsal gelişmeyi sağlar. Bireyin ve toplumun çürümesini, yozlaşmasını engeller. Uygar insana ve çağdaş toplum gelişir. Cezmi Doğaner.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.