Çelikhan'ın Yüzen Adaları...


Bu makale 2017-07-06 20:44:41 eklenmiş ve 444 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Çil

 

Tarafsız Yorum

Binlerce Yıllık Tarihe sahip olan, dünyada sayılı örnekleri bulunan, doğada kendiliğinden oluşan ve eşsiz güzelliğiyle gözleri kamaştıran bir doğa Güzelliğimizdir. Yüzen Adalar daha öne bir göl üzerinde bulunuyordu. Bu gölün doğal yapısı insanlar tarafından tahrip edilmemişti.

Sonra gölün üzerine Barajın yapılmasıyla su seviyesinin sürekli yükselip Düşmesi sonucu ekolojik dengesi tamamen bozuldu. Binlerce yıllık tarihe sahip olan, günümüze kadar doğal özelliğini koruyan, her türlü doğa koşullarına rağmen tahrip olmayan ama şimdi ise adalar bilinçsiz insanlar tarafından birer birer yok olup gidiyor. Çok Muhteşem bir turizim potansiyeli sahip olan, ama yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyen yüzen adalar, adeta bir harikalar cennetidir.

Doğa katliamcıları karaya oturan adaları teker teker rantları uğruna yakıyorlar.

Yada tarım gübresi için parçalayıp göz göre göre doğa güzelliğimizi yok ediyorlar. Yetkililerin günlerce yanan adaların durumuna seyirci kalmaları insanı derinden üzmekte. Çelikhanın dağları yanan adaların dumanlarıyla kaplı oradan geçen her insanın dikkatini ve tepkisini çekmektedir. Doğa harikası yüzen adalar tahrip ediliyor, veya ateş bırakılarak yakılıyor. Maalesef bu doğa zenginliğimizi koruyamıyoruz. Binlerce yıllık tarihe sahip olan adalar, yanarak kül olup gidiyor. Yetkilerin bu konuya bir an önce el atmaları gerekmektedir.

 

Mehmet Çil

 

m.cil02@hotmail.com

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.