19 Mayıs 1919!


Bu makale 2017-05-19 18:49:32 eklenmiş ve 531 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Ulusal kurtuluşumuzun , bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi olan  19 Mayıs 1919

Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı tarihtir. Bu tarih   aynı zamanda "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Atatürk, Cumhuriyeti ileriye götürecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştür. Bu nedenle "Gençlik" kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımıştır. Bugün Gençliğin öneminden bahsediliyorsa ,  bugün anlamlı ise kuşkusuz bu Atatürk sayesindedir. " Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek olanlar ise yine gençlerdir ifadesiyle günümüzde Cumhuriyet'in yaşatılması için , ileri görüşlülük günü Mayısları vurgulamıştır. Gençlerden  bahsederken, fikirde yeniliği ifade etmiştir. Şu sözleri çok anlamlıdır: Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir. Ve Gençler!  Benim gelecekteki emellerimi  gerçekleştirmeyi üstlenen gençler!  Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı, çok memnun ve mesudum, derken gençliğe olan güvenini de ifade etmiştir.

Atatürk'ü anlamak, yaşadıklarını, fikirlerini bilmekle mümkündür. Cumhuriyet'in kurulmasında yaşanan zorlukları ve büyük mücadeleyi hatırlayarak 19 Mayısları Atatürk'ün emanetine her daim sahip çıkarak kutlamalıyız

O' nun ilkeleri , devrimleri bugün ve yarın yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir..

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarını saygıyla, rahmetle anıyorum.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.