Hayır bloku mücadeleye sıkı sarılmalıdır!


Bu makale 2017-05-12 06:27:28 eklenmiş ve 429 kez görüntülenmiştir.
Fatma Ulubey

Olağanüstü halin içinde 16 Nisan da bir Referanduma gittik. Hayır Cephesi hak ve özgürlükler için mücadele etti. Evet cephesi devletin tüm imkanlarını kullandı. Toplu açılışlar adı altında . Ben isterdim ki eşit, adil şartlarda demokratik bir seçim olsaydı .Bu daha saygın olurdu. Bakın devletin televizyonu , devletin uçakları hepimizin verdiği vergilerle yani milletin parası Evet kampanyasında kullanıldı. YSK’ nın son anda aldığı karar tarihe kara bir leke olarak düşecektir.

Yasaları uygulamakla yükümlü olan bir Yargı organı ne yazık ki, açıkça yasaya aykırı bir karar almıştır. Üstelik 15 Şubat 2017 tarihli kendi kararında mühürsüz pusulaların geçersiz sayılacağına dair bir karar almışken, seçim başladıktan sonra sonra saat 5' e doğru YSK Başkanının yaptığı açıklama, " Bir AKP temsilcisinin başvurusu üzerine bunu kabul ettik demesi oldukça manidardır .",Sosyal medyaya yansıyan videolu görüntüler, bazı sandık görevlilerin Evet mührünü basmaları. Tüm bu haksızlıklar kamuoyuna yansımıştır. YSK , seçimin meşruiyetini de tartışılır hale getirmiştir.  Oylama devam ederken kurallar değiştirilmiştir.

Biz Hayır diyenler  ,parlamenter demokrasiyi destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanının sadece bugünkü anayasal yetkilere sahip olması, onunla sınırlı olmasını,  Başbakanın sahip olduğu yetkilerin alınmamasını istedik. Biz parlamenter demokrasinin devamının Türkiye için aynı zamanda bir güvenlik meselesi olduğuna inandık. Bu durumu pekiştirmeniz için bir örnek vermek gerekirse , bakın 1 Mart Tezkeresi öncesini hatırlayın.  Hükümet "Evet"  dedi ama parlamento hayır dedi ve Türkiye Irak' taki kirli  savaşa girmedi. Bu da demek oluyor parlamento gerçekten çok önemli bir konuma sahip.

-Bizim Hayır dememizin onlarca  gerekçesi vardı.

Biz Türkiye’nin  özerk bölgelere bölünmesini istemediğimiz gibi , ülkemizin parçalanma riskini gördüğümüz için Hayır dedik.

Yetkilerin tek kişide olması ve o kişinin yanlış yapma riskinin ,Türkiye’yi istediği gibi savaşa sürükleyebileceği tehlikesini gördüğümüz için Hayır dedik.

Bu rejim değişikliğinin Türkiye’yi  büyük bir ekonomik çöküşe sürükleyeceği riskini gördüğümüz için Hayır dedik

Bu değişikliğin ülkemizin ruhuna aykırı olduğuna inandığımız için Hayır dedik.. Biz sonuna kadar Hukuk devletini ve Demokrasiyi Savunduğumuz için Hayır dedik.

Elbette milletin verdiği Evet kararına saygılıyız. Ancak şimdiden görülüyor ki Türkiye otoriteleşecek , Hukuk ve demokrasiden uzaklaşacaktır. Bunun önüne geçmek için Hayır bloku mücadeleye daha sıkı sarılmalıdır.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel
                    
© Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.