Anayasa değişikliğine ‘’hayır’’ demenin nedeni (2)


Bu makale 2017-02-22 21:30:04 eklenmiş ve 341 kez görüntülenmiştir.

Yürürlükte olan anayasanın 101. maddesinde yer alan “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer” ibaresinden, yapılması teklif edilen değişiklik ile “varsa partisi ile ilişiği kesilir” ibaresi çıkarılarak “Partili Cumhurbaşkanlığı” adı verilen sistem oluşturuluyor. Bu yolla Cumhurbaşkanı seçilen kişinin tarafsızlığı ortadan kaldırılıyor.

Cumhurbaşkanlığı, demokratik parlamenter rejimde, devletin sigortasıdır. Çünkü mevcut Anayasaya göre cumhurbaşkanı tarafsızdır ve devletin uyumlu çalışmasından sorumludur… Anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin de genel başkanı olacak. Böylece devletin uyumlu çalışması sona erecek ve devletin yapısında sigorta rolünü oynayacak kişi kalmayacak…

Cumhurbaşkanı, cumhurun başıdır… Cumhurbaşkanı bir partinin de genel başkanı olduğunda nasıl cumhurun başı olabilecektir? Cumhurbaşkanı partisini mi temsil edecek, milletini mi temsil edecek? Cumhurbaşkanını illerde valiler mi yoksa partisinin il başkanı mı temsil edecek? Oy vermediğiniz bir partinin genel başkanını başınızda Cumhurbaşkanı olarak görmek ister misiniz?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.