Çelikhan’da Güzel Şeyler Oluyor!


Bu makale 2016-12-12 18:40:53 eklenmiş ve 430 kez görüntülenmiştir.

 

Çelikhan ilçesi 1954’de hak etmediği halde, Gaziantep Milletvekili ve Dönemin ziraat bakanı aslen Çelikhanlı olan Mahmut Nedim Ökmen tarafından ilçe yapıldı.
O tarihlerde Gölbağı, Porğa Çelikhan’dan büyük, Köseuşağı , Şirfin gibi köyler ise neredeyse Çelikhan’ın nüfusuna sahip köylerdi.
Çelikhanlı birinin TBMM’de yetki ve söz sahibi olması nedeni ile Çelikhan’ı 10 adım öne çıkarak İlçe yapmıştı.
Çelikhan ilçe olduktan sonra, Malatya dışında bir yere göç vermemiş, kendi köyü olan Yağızatlı ve köse uşağı dışından da göç almamıştır.
Yıllar geçiyor ama Çelikhan gelişmiyordu.
Çelikhan’ın gelişmemesinin en büyük etkeni ilçe olmayı hak etmediği halde ilçe yapılmasıydı. Çelikhan’da yaşamayan bir Çelikhanlı Çelikhan’a ivme kazandırmış, Çelikhan’da yaşayan Çelikhanlılar üstüne bir şey ekleyememişti.
Yıllar yılı Çelikhan gelişmiyor ve şehirleşemiyordu. Gelen belediye başkanlarının  vizyonsuzluğu ve halkın fakir oluşu bunda önemli bir etken olarak göze çarpıyordu.
Çelikhan’da şehirleşme adına bir açılım yapılmamış, kent olma bilinci yerleşmemişti.
2000 li yıllara geldiğimiz bu zaman diliminde kentleşme adına hala bir arpa boyu yol alabilmiş değiliz.
Çelikhan’ın önemli  okul ihtiyacı 1990’lı yıllarda kısmı olarak giderilmiş, Anadolu Lisesi ve Cumhuriyet Orta Okulu yapılmış ilçe biraz rahatlamıştı.
Ak Parti’nin iktidara gelmesi ile birlikte Çelikhan’ın umudu artmış ve hizmet alacağı günlerin yakın olduğunu düşünmüştük.
Ancak Ak Parti hükümetlerinin ilk iki döneminde Çelikhan istediği ve hak ettiği yatırımları bir türlü alamamıştı.
Ak Parti’nin 3 dönemi ile birlikte Çelikhan kabuğunu kırmaya başlamış ve üst üste hizmet almaya başlamıştı.
Yıllarca beklediğimiz Çelikhan- Malatya yolu ve İmam Hatip Lisesi bitilmiş ve hizmete girmişti.
Çelikhan’ın içme suyu ihtiyacı için yaz döneminde kullanılmak üzere Beypınarı suyu DSİ tarafından yapılarak halkın hizmetine sunuşmuştu.
Belediye açısından baktığımızda da aynı durum geçerli…
Ak Parti iktidara geldiğinde Belediye  Doğru Yol partili başkanda idi.
2004 ile 2009 döneminde Ak Partili mevcut başkan kazanmış, ancak belediye anlamında kaideye değer bir çalışma yapmamıştı. 2009 ile 2014 döneminde Saat Partili belediye başkanı gelmiş, genel hükümetten bir çalışma görememiş, belediye kaynakları ile kilitli taş çalışması başlatmış, halk tarafından bir ilgi görmüştür
2014 seçimlerinde Ak Partili başkan tekrardan gelmiş ve gelmesi ile fark yaratmaya başlamıştı. Çelikhan tarihinde belediye hizmetleri olarak 2014 ve 2016 yıllarında gördüğü hizmeti hiçbir dönemde görmemişti. Belediye çalışırken, İktidar nimetlerinden de faydalanmaya başlamıştık.
Çelikhan – Malatya yolu bitirilerek faaliyet girmiş, İma Hatip Lisesi faaliyete girmiş,Çat Barajında yapılan muhteşem sosyal tesis Çelikhan’a sınıf atlatmış, Gölbaşı yolu genişletilmiş, asfaltlandırılmış, Yeni mezbahane faaliyete girmiş, Yıllarca beklenilen Çat Barajı tüneline başlanılmış, TOKİ konutları devam ediyor,İlçenin girişi duble yol yapılıyor.Karmkuk içme suyu için son aşamaya gelindi. Adıyaman- Çelikhan yolu projesi yine son aşamasına gelmiş durumda… Çelikhan Hükümet Konağı ve Emniyet Amirliği binaları yenileniyor…Çelikhan'ın altından geçen çay'ın ihialesi bu ay içinde yapılacak. Muhteşem bir dere ıslahı olacağını biliyorum.
Ve Belediyenin yapması gereken rutin işlerde yapılıyor.
Çelikhan’da güzel şeyler oluyor…. Umarım bu hizmetler devam eder.
 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.