“Her cumhuriyet demokrasi değildir.”


Bu makale 2016-10-27 15:19:57 eklenmiş ve 800 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Uluçay

   Sayın okuyucularım, Türkiye ,“demokrasi”yle yönetilen bir ülke. Demokrasi yönetiminin uygulanmasını da “cumhuriyet” ile yapmaktadır.

 Konuya “Devlet” kavramının tanımını yaparak girmek istiyorum.

 

 “Devlet” nedir: Ülke adı verilen belirli bir toprak üzerinde, yaşayan insan topluluklarının, birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen, kural koyan tehlikelerden koruyan, egemenlik anlayışı ve hukuku içinde siyasi iktidar altında örgütlenmedir.

    Devletler: Yapılarına göre ikiye ayrılırlar

   1-Bileşik Devletler.(Federal Devletler.)

   2-Basit Devletler. Bu tür devletlere üniter veya “tekli” devletler .”Ulus” devletler denilmektedir.(Türkiye, Suriye, Mısır.ki Irak halen bu sınıfa girmektedir.)Tek Meclis, “Merkezi yönetim” esasına dayanırlar.

 

Egemenliğin kaynağına göre devletler. Bunlar da dörde ayrılır.

  1-Krallık.

  2-Meşruti Krallık.

  3-Teokratik (Din kurallarına dayalı yönetim).

  4-Demokratik yönetim. Halk iradesinin egemen olduğu yönetim biçimidir.

   

  Demokrasi yönetimi; Halk iradesini iki şekilde uygular.

 

  1-Bütüncül Demokrasi (Tek partili yönetimler. Otoriter yönetimler)

  2-Özgürlükçü Demokrasi. Bu yönetimde üç şekilde uygulama yapar.

 

  a-Temsili Demokrasi. b- Doğrudan Demokrasi c-yarı doğrudan demokrasidir.

 

    Demokrasiyi aşağıda belirtilen şekillerde tanımlayanlar da vardır.

“—Çoğulcu Demokrasi -Halk Demokrasisi -Klasik Demokrasi -Liberal Demokrasi -Parlamenter Demokrasi—Plüralist Demokrasi -Endüstriyel Demokrasi -Kalkınmacı Demokrasi -Koruyucu Demokrasi -Marksist Demokrasi -Plebisitçi Demokrasi -Sosyal Demokrasi -Yeni Demokrasiler”( Vikipedi Ansiklopedi)

   Demokrasi yönetiminde halk, yönetimde söz sahibidir. Elbette seçtiği temsilcilerinin aracılığıyla yönetim hakkını, belirli bir süre için ,“Milletvekillerine devretmesi, kuralı gereğidir. Demokraside, Sivil Toplum Örgütleri, belirledikleri yasal yöntemlerle, siyasal iktidarlara görüşlerini sunarlar. Demokrasinin bu uygulama biçimine “Cumhuriyet” yönetimi denilir.  O zaman; Cumhuriyet Nedir?

“Cumhuriyet, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir "yönetim biçimidir.”

      Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri, yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir. Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk, yönetimini beğenmediği yöneticileri, belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir. Bu nedenle yöneticiler, toplumu keyfi biçimde yönetemezler; halkın isteklerini ve beğenilerini göz önünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle, yöneticilerin iradesi mutlak değil, halk iradesi ile sınırlıdır. Bağlayıcı organ “Anayasa”dır.

Cumhuriyetlerde bu özellikler, yönetenleri siyasal bakımdan halka "sorumlu"duruma getirir: yönetilenleri tebaa, kul olmaktan çıkarıp vatandaşlık konumuna yüceltir. .(Vikipedi ansiklopedi)                

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.