Lütfiye Vuruşkan İle Söyleşi

Alternatif Bakış Gazetesi imtiyaz sahibi Lütfiye Vuruşkan ile söyleşi yaptık.Söyleşiyi okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Bu haber 2014-03-06 23:01:09 eklenmiş ve 1397 kez görüntülenmiştir.

Gölbaşı Güncel:Alternatif bakış Gazetesi el değiştirdikten sonra gazetenin imajı arttı.Okuyucularımız gazetenizi tanıyorlar,taktir ediyorlar ama gazetenin sahibini de merak ediyorlar.Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Lütfiye Vuruşkan:Ben Alternatif Bakış Gazetesi İmtiyaz Sahibi Lütfiye Vuruşkan.Biraz önce gazetemizin imajının yükseldiğini söylediniz,umarım halkta görüyordur.Ama bu yükselmede en büyük emek Genel yayın Müdürüm  Sayın Recep Sarkan’ındır.Gazetemizde tarafsız haber yayınlamaya dikkat ediyoruz. O partinin,bu partinin yada o siyasetin ,bu siyasetin gazetesi olmaktan ziyade Gölbaşı’nın gazetesi olmaya çok özen gösteriyoruz.Recep Beye buradan teşekkür ediyorum.

Gölbaşı Güncel:Siyasete girer gibi oldunuz,neden geri çekildiniz? Bir bayan olarak baskı mı gördünüz?

Lütfiye Vuruşkan:Hayır buna baskı demiyorum.Siyaseti seviyorum.Doğru yerde,doğru zamanda siyaset yapmayı seviyorum.Akli selim düşündüğümüzde ülkemizin içinde bulunduğu durumu  göz önüne alırsak  bu durum doğru ve güzel siyaset yapmayı gerektiriyor.Ancak Gölbaşı’nda bir bayan için siyaset yapmak çok zordurBu konuda bana cenazeye gidemez,düğüne gidemez gibi atıfta bulunarak bayan aday istemediklerini söylediler.

Gölbaşı Güncel:Önümüzde bir de genel seçimler var.Milletvekili Adayı olmayı düşünüyor musunuz?

Lütfiye Vuruşkan:Hayır.Ben milletvekili adaylığını düşünmüyorum ,çünkü benim yerime yıllardan beri bu partide çalışarak milletvekili adaylığını düşünen ,hak eden arkadaşım var.Bu ona ihanet olur,hoş bir şey olmaz.

Gölbaşı Güncel: SayınFatma Ulubey’i mi kastediyor sunuz?

Lütfiye Vuruşkan: Evet ,Fatma Ulubey’i kastediyorum.Hakkaten yıllardan beri bu uğurda çok uğraşlar vermiş,alanlara inmiş,siyasi olarak bayağı bir çalışma yapmış bir insan .Ben ona ihanet etmek istemiyorum.

Gölbaşı Güncel:Peki,Sayın Ulubey aday olursa destek verecek misiniz?

Lütfiye Vuruşkan:Tabi ki vereceğim.

Gölbaşı Güncel:Fatma Hanım buradan duyuyorsunuz,Lütfiye öğretmenimden adaylığınız konusunda size destek geliyor.

Gölbaşı Güncel:Bir bayan olarak  iş yapma ,çalışma hayatı bakımından diğer bayanlara tavsiyeniz ne olur?

Lütfiye Vuruşkan:Ben bir bayanın onuruyla,gururuyla,tertemiz ve kafası dik olarak iş yapmasını her zaman çok yüce görmüşümdür.Edepsizliğin dışında bir bayan hangi işi yaparsa yapsın eli öpülesi bir insandır.Çocuklarının nafakasını tertemiz kazanıyorsa o kadının eli öpülür.

Gölbaşı Güncel:Gölbaşı halkı,vatandaş olarak bayanlara saygılıdır.fakat siyasi kesime baktığımız zaman , bayanlara onlar hangi gözle bakıyorlar? Neden Gölbaşı’nda bir bayan aday yok?

Lütfiye Vuruşkan:Ben siyasi kesimdekilerin düşünce anlamında alt yapılarının kadını çokta  kabul edebilir düşüncede olduğunu düşünmüyorum.Çünkü bayanın aday olması demek ,onların yapmak istediklerinin önüne geçilmesi demektir.Çünkü bayan dişli bir bayansa hakkaten onların önüne geçecektir.Bunu kabullenmezler.

Gölbaşı Güncel:Peki,onlarda aşağılık duygusu mu varki bayanları kabul etmiyorlar?

Lütfiye Vuruşkan:Ben aşağılık duygusu olarak düşünmüyorum.Güney Doğu Anadolu Bölgesi henüz daha bir kadını bir yerlerde görme düzeyinde değil diye düşünüyorum.Çünkü erkek egemen bir bölgede yaşıyoruz.

Gölbaşı Güncel:Böyle düşünen siyasetçilere bir mesajınız olacak mı?

Lütfiye Vuruşkan: Temiz,düzgün,doğru düşünen,kafası dik,hakkaten herkese verecek cevabı olan kadınlara yol açmaları lazım.

Gölbaşı Güncel:Yerel seçimlere yönelik fikirlerinizi almak istiyorum.İlçemizde durum ne olur sizce?

Lütfiye Vuruşkan: Gazeteden baktığım zaman kafamda hala net bir olgu oluşmuş değil.Gönlüm isterki daha önce içinde çalışmış olduğum benim partim öne geçsin.Ama çalışmalara baktığım zaman henüz daha kafamda  netleşmiş bir şey yok.

Gölbaşı Güncel:Peki,yerel siyasette kazanma ihtimali olan üç  partimiz var.İki tanede günlük çıkan yerel gazetemiz var.Zaman zaman bu partilerimiz gazetelere sanki böyle düşman gibi bakıyorlar.Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim?

Lütfiye Vuruşkan:Tabi onlar isterki gazeteler her zaman kendilerinden yana yazsın.Ama bizim amacımız birilerinden yana olmak değil ,Gölbaşı’nın gazetesi olmak.Gazetemizde neyi doğru görüyorsak onu yazıyoruz.Siyasilerimiz nerede ne yapmışlarsa onu görüp onu işlemeye çalışıyoruz. Benim gönlümde yatan kendi siyasi partim hakkında bile ne yapmışsa onu yazmışızdır,ya da bana ne kadar gelmişse o kadar yazmışımdır.Doğru yapmaya ,doğru yazmaya çalışıyorum.Gazetemin imajının yükselmesi de bundan kaynaklanıyor.Meyve veren ağaç taşlanır.Biz demekki birilerini rahatsız ediyoruz ya da rahatlatıyoruz.

Gölbaşı Güncel:Peki şu günlerde gazete ve televizyonlarda izliyoruz,alo Fatih diye.Yani öylemi yapmak istiyorlar?

Lütfiye Vuruşkan: Ona güçleri yetmez,onu yapmayız.Basın özgürdür,doğruları yazmak zorundadır.

Gölbaşı Güncel:Sizceonlar  basın özgürlüğüne inanıyorlar mı?

Lütfiye Vuruşkan:İşte,o bencilce davranışlar inanmadıklarını gösteriyor.

Gölbaşı Güncel:Peki , Bir bayan olarak  dünya kadınlar günü hakkında ne diyor sunuz?Vereceğiniz mesaj çok önemli.

Lütfiye Vuruşkan:Ben diyorumki eğer bir erkeği eğitirseniz,sadece o insanı eğitmiş olursunuz,eğitimli bir erkek olur.Ama bir kadını eğitirseniz çocukları,eşi,annesi babası,gördüğü herkes eğitilir ve böylece toplum eğitilmiş olur.Yeterki eğitimli bir bayan olsun.Bayanlar bu kadar önemli.Yılmadan,usanmadan,geri adım atmadan ,eğitimli bir toplum olmak için kadınlarımızı eğiteceğiz. Çünkü eğitimli kadın,eğitimli toplum demektir.Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi.Mustafa Kemal Atatürk kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verirken yanında  bir çok haklar da verdi.Evlenmede,boşanmada,mülk paylaşımında verasette olsun nerede olursa olsun çok haklar verildi.Ama günümüz hükümeti tarafından güya kadını korumada son yapmış olduğu bazı çalışmalar var.Hergün cinayetler işlenerek kadınlarımız öldürülüyor,eşinden işkence gören kadınlarımız daha da çoğaldı.Eskiden basından böyle birşeyler duymazdık,Kadın biraz daha farklı bir konumdaydı.Ama AKP hükümeti başa geldiğinden beri  yaşam anlamında kadınların ucuzladığını düşünüyorum.Günümüzde her anlamda kadınlarımız baskı altındadır.Hangi haktan bahsediyorsunuz?Hangi hukuktan bahsediyor sunuz? Kadın kocası tarafından öldüresiye dövülüyor,darp ediliyor ,ertesi gün savcılık kadının kocasını serbest bırakıyor.Bu olacak iş mi?Zinayı serbest bıraktılar.Erkek gidip dünyanın zinasını yapıyor ,bu suç olmaktan çıktı ,sadece boşanma nedeni sayılıyor.Olur mu böyle şey?Eşine çocuklarına karşı suç işliyor.Bu bir örnek sadece.İnsan eşine sevgiyle bakmalıdır.İşte evine giderken ben erkeğim benim dediğim olur,ben erkeğim herşeyi yapmaya hakkım var sıfatıyla gidiyor.Bir çoğu evine sevgi,saygı ve hürmetle girmiyor.

Gölbaşı Güncel:Atatürk’ün kurduğu  partideki CHP’li arkadaşlarınız,bunların yöneticileri,adayları,seçmenleri bayanlara Atatürk’ün gözüyle bakabiliyorlar mı?

Lütfiye Vuruşkan:Bu konuda kişisel düşüncem arkadaşlarımızın Kadınlar hakkında aydın düşünüp,kadına değer vermelerini çok isterdim ama ben hiç zannetmiyorum,maalesef ben onu göremiyorum.

Gölbaşı Güncel:Peki yerele dönüp bakarsak,Adıyaman ve Gölbaşı çevresine ,Fatma Ulubey’de Gölbaşı’nın bir siyasetçisi ,Fatma Ulubey’i bir bayan olarak değerlendirecekler mi, o’na destek verecekler mi?

Lütfiye Vuruşkan:Ben kimsenin yerine konuşamam ,ama bu konuda bir emek verilmişse bunu görmelerini çok isterim.Fatma Ulubey’i yakından takip eden birisiyim.Nerede  bir düğün ,cenaze,etkinlik varsa Fatma Ulubey oradadır,siyasi çalışmalarını biliyorum.Fatma Ulubey insan olarak,siyasetçi olaraksevdiğim bir insandır.Bu konuda başka bir şey söylemek istemiyorum.

Gölbaşı Güncel:Alternatif bakış Gazetesinin patronu olarak gazeteyi yücelttiğinizi söylemiştim.Bu gidişle ben umuyorumki gazetenizi da da ileriye götüreceksiniz.

Lütfiye Vuruşkan:Teşekkür ederim.Son olarak şunu söyleyeyim.Gazetemiz bir kişinin elinde değil,gazete çıkarmak bir ekip işidir.Genel yayın müdürümüz,matbaacımız,muhabirlerimiz,yazarlarımız olsun.Bu bir ekip işidir.Sadece benim başarım değildir,beraber çalıştığım ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Gölbaşı Güncel:Biz de teşekkür ederiz .İnşallah bu söyleşiyi okurlarınız okur ve değerlendirir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.