ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 16-03-2020 22:27

DSİ’den Adıyaman'a Önemli Yatırımlar

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, "İnşaat çalışmaları devam eden 9 adet sulama tesisi projesi ile 22 bin 745 dekar münbit arazi daha sulamaya açılacaktır."denildi.

DSİ’den Adıyaman'a Önemli Yatırımlar

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden (DSİ) yapılan yazılı açıklamada, Adıyaman iline ve ilçelerine yapılan yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşların  içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ettikleri bildirildi.
-17 YILDA 2 ADET BARAJ VE 1 GÖLET İNŞA EDİLDİ
Adıyaman'a son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda Adıyaman'a çok önemli yatırımlar yapıldı. Adıyaman şehir merkezine yıllık 33 milyon metreküp içme suyu sağladık. 300 bin kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. 2 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 111 bin 80 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilere yıllık 68 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 43 derenin ıslahını tamamladık. Adıyaman'a son 17 yılda 2 adet baraj 1 adet gölet inşa edildi. Bu barajların en önemlilerinden biri Kahta Menzil Barajıdır. Menzil Çayı üzerinde inşa ettiğimiz Menzil Barajı'ndan sağlanacak su ile 2 bin 80 dekar araziyi 2014 yılında sulamaya açtık.
Hizmete alınan diğer önemli barajda Gerger ilçesindeki Çifthisar Barajı'dır. 2019 yılında tamamlanan baraj ile 620 dekar arazi sulanmaktadır. Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Adıyaman’da kalkınmayı hızlandıracak, ilde sulamayı ve ziraatı geliştirecek 10 baraj daha inşa ediyoruz. İnşaatı devam eden barajlardan biri 124 metre yüksekliğinde olan 187 bin 70 dekar araziyi sulayacak, enerji ve içme suyu maksatlı Koçali  Barajıdır. Adıyaman Gölbaşı ilçesinde inşa edilen Çetintepe Barajı’nın da yüzde 59’u tamamlandı.
-ADIYAMAN'IN MÜNBİT TOPRAĞINI SUYA KAVUŞTURDUK
Adıyaman’da bereketli topraklara bereket katmak için 5 adet çok önemli sulama tesisi inşa ettik. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 111 bin 80 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 68 milyon TL ilave zirai gelir sağladık. Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 9 adet sulama tesisi projesi ile 22 bin 745 dekar münbit arazi daha sulamaya açılacaktır.
-TAŞKIN KORUMA TESİSLERİYLE  HALKIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUDUK
Bu kapsamda Adıyaman’da 43 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek, Adıyaman şehir merkezi ve 42 meskun mahal ve 6 bin 790 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 7 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.
Bunlarla birlikte Adıyaman Merkez Eğriçay Deresi (Vadiyaman) Islahı işi kapsamında Adıyaman şehir merkezi taşkınlardan korunacaktır. Yüzde 46 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri