GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2019 23:04   Güncelleme : 05-08-2019 23:04

Yıldırım'dan, Bayram İkramiyesi Açıklaması

BASK Adıyaman İl Temsilcisi Hacı Ahmet Yıldırım,"Memurlardan Cumhurbaşkanına 11. başvuruda bulunduk, bayram ikramiyesi istiyoruz."dedi.

Yıldırım'dan, Bayram İkramiyesi Açıklaması

Yıldırım, memurlara ikramiye verilmesine ilişkin yasa hükmünün yerine getirilmesi için Cumhurbaşkanına 11. kez başvurduklarını ve Kurban Bayramı öncesinde kamu işçilerinde ve emeklilerde olduğu gibi memurlara da ikramiye verilmesini istediklerini açıkladı.
Yıldırım, açıklamasında şunları kaydetti:
"Kurban Bayramı öncesinde memurlara ikramiye verilmesi için BASK olarak, 30 Temmuz tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha yazılı olarak talebimizi ilettik. BASK olarak; Başbakanlık dönemi hariç, Cumhurbaşkanlığı döneminde Sayın Cumhurbaşkanımıza 11. başvurumuz Sayın Cumhurbaşkanının memurların bu haklı talebine cevap vermesini bekliyoruz.
-"MEMURLARI BANKALARA KUL ETMEYİN"
Kurban Bayramı, dini vecibeler gereği ailelerin kurban kesmek için imkanlarını sonuna kadar zorladıkları bir bayramdır. Bayram vesile edilerek başka illerde de olsa anne, baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak da geleneklerimizin bir parçasıdır. Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  dini vecibeleri yerine getirerek kurban kesmek, aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç  ödemek zorunda kalmaktadır. Bayramların kazananı bankalar olmaktadır.
Bu nedenlerle, Kurban Bayramı öncesinde, memurlara birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz.
İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından kurtaracaktır."
-"MİLLETVEKİLLERİ 22 BİN LİRA MAAŞLA GEÇİNEMİYORSA!"
Ahmet Yıldırım, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, milletvekillerinin 22 bin 200 TL maaşlarına rağmen geçim sıkıntısı çektiklerini vurgulayarak, "Asgari ücreti 11 katı, en düşük memur aylığının ise 7 katı. Emeklilik aylıkları ve diğer sosyal ve mali haklarına rağmen milletvekilleri 22 bin lira ile geçinemiyorsa asgari ücretliler ve memurlar nasıl geçinsin?"dedi.
-"İŞÇİYE  VE EMEKLİYE VAR MEMURA YOK!"
Yıldırım, şöyle devam etti:
"Bilindiği gibi, 2 Ağustos 2019 tarih ve 1384 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere verilecek ilave ikramiyenin  ilk taksiti, Kurban Bayramı öncesinde ve Bayram tatilinin başlangıcında  9 Ağustos Cuma günü ödenecektir. İlave ikramiyeden kadroya geçirilen taşeron işçileri de yararlanacaktır. 7143 sayılı Kanun uyarınca tüm emeklilere 1000'er TL ikramiye ödenmesine devam edilmektedir. Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanı sıra "Denge Ödeneği" adı altında ve 750 TL tutarında  7.  ikramiye vermektedir. Bu durumda ikramiye almayan tek kesim memurlar olmaktadır.
4688 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde "memurlara ikramiye verilmesi" hususu toplu sözleşmede karara bağlanacak konular arasında yer almasına rağmen 17 yıldan beri yetkili sendikalar tarafından toplu pazarlıklarda gündeme getirilmemesi veya yarım ağız açıklamalarla geçiştirilmesi o sendikaların ayıbı ve utancıdır. Hükümetin bu durumu fırsata dönüştürmesi ve memurlara ikramiye vermemesi adalet ve eşitlik ilkesi ilebağdaşmamaktadır.
Halen devam etmekte olan toplu sözleşme görüşmelerinde memurlara ikramiye konusunun çözülmeyeceği anlaşılmaktadır. İkramiyeye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararının, toplu sözleşme görüşmelerine 15 gün ara verilmesinden 1 gün sonra Resmi Gazetede yayımlanması oldukça manidardır."
-"BU HAKSIZLIĞA İSYAN EDİYORUZ"
Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ettiklerinin altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:
"Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir. Bu itibarla, Sayın Cumhurbaşkanının Kurban Bayramı öncesinde ve bayram ikramiyesi olarak, memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılması haklı beklenti ve talebimizi görmesini ve karşılamasını istiyoruz. Bu sorunun çözümü ve talebin karşılanması için bir Cumhurbaşkanlığı Kararının yayınlanması yeterlidir. 3 milyon 250 bin kamu görevlisi bu bayram müjdesini beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanının duyarlılık göstermesini, Kurban Bayramı öncesinde memurlara jest yaparak bayram ikramiyesi talebini karşılamasını, memurları bankaların kıskacından kurtararak rahatlatmasını bekliyoruz."

Kaynak:PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
RÖPORTAJLAR
Bipolar Farkındalık
Bipolar Farkındalık