Tokur: “Engelli Vatandaşlarımıza Karşı Sorumluluklarımız Var”

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı, Nejdet İrfan Tokur, istihdam konusunda engelli vatandaşlarımız çok mağdurdur.
Bu haber 2019-05-13 21:38:47 eklenmiş ve 121 kez görüntülenmiştir.

Kamuda yüzde 3 kuralına göre hala 9 bin 379 açık vardır. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon civarında çalışabilecek engelli vatandaşımız varken memurlarda dahil olmak üzere çalışanların sayısı sadece 160 bindir.”
-“TÜRKİYE’DE ENGELLİ ÇALIŞAN SAYISI 160 BİN”
Tokur, bu haftada engelli vatandaşların yaşadıkları sorunlar ve bunların çözüm yolları tartışılması gerektiğini belirterek, “Onların sosyal hayatta işlerini kolaylaştırmak için neler yapılacağı konuşulmalıdır. Çalışma hayatında, istihdam ve çalışma şartları ile ilgili karşılaştıkları sorunlarına çözüm olacak adımlar atılmalıdır. Tüm bunlar hem devletimizin hem de vatandaş olarak bizlerin önemli bir sorumluluğudur.  Örneğin istihdam konusunda engelli vatandaşlarımız çok mağdurdur. Kamuda yüzde 3 kuralına göre hala 9 bin 379 açık vardır.  Türkiye’de yaklaşık 2 milyon civarında çalışabilecek engelli vatandaşımız varken memurlarda dahil olmak üzere çalışanların sayısı sadece 160 bindir.”
İstihdam engelinin bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Tokur, şöyle devam etti:
“İstihdamın yanı sıra çalışma hayatında daha verimli olabilmeleri sağlanarak rahat ettirilmelidir. Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar bile ne yazık ki kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır.  Eğitimden, ulaşıma birçok hizmeti tam anlamıyla alamamaktadırlar.  Engelli vatandaşlarımıza engel olma durumunu öncelikle ortadan kaldırmalıyız. Sorunları çözümsüz değildir. Sadece çözüm için adım atılmasını beklemektedirler. Bunun da sorumluluğu hepimizdedir.  Bu temenniler ile tüm engelli arkadaşlarımızı 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyoruz. Kendilerine mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyoruz.”

 

Kaynak:PHA

ETİKETLER : Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur Engelli Vatandaşlarımıza Karşı Sorumluluklarımız Var
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.