Ramazan Vuruşkan İle Söyleşi

Köşe yazarımız Etem Karaüzüm CHP Gölbaşı eski ilçe başkanı Ramazan Vuruşkan İle Gölbaşı 30 Mart yerel seçimleri konusunda söyleşi yaptı.
Bu haber 2014-04-11 22:21:22 eklenmiş ve 1413 kez görüntülenmiştir.

Etem Karaüzüm:Merhabalar Ramazan Bey,hoş geldiniz.

 

Ramazan Vuruşkan:Hoş bulduk,teşekkür ederim.

Etem Karaüzüm: Ramazan Bey,sizinle Gölbaşı'nda  30 Martta yapılan yerel seçimleri konuşmak istiyorum.Belediye Başkan adaylığınız neden engellendi? Bunu açmanızı özellikle seçmene duyurmanızı istiyorum.

Ramazan Vuruşkan: Bu açıklamalarımı yapmadan önce şunu belirtmek istiyorum. Eleştirilerime maruz kalan arkadaşlarımın özel yaşamları ve kişilikleri benim bakış açımın dışındadır. Ben insanın siyasi duruşu, siyasi başarısı ya da başarısızlığı üzerinden konuşmak isterim, aksi takdirde diğer konuları konuşmayı saygısızlık olarak gördüğümü belirtmek isterim.

Belediye Başkanlığımın tam olarak engellendiğini söyleyemem, burada benim ısrarcı olma durumumda aday olacağımdan herkesin emin olmasını isterim.

Ancak seçime girerken senin dışında, ilçe başkanının ve yönetimin bu seçimi kazanacağına inanması gerekir. Bunu göremedim. Daha önce yaptığımız söyleşide görevsiz kurmaylar denen bir topluluk olduğunu ve Gölbaşı siyasetine yön vermek istediklerinden bahsetmiştim, işte bu grup yine sahneye çıkıp yine kendilerince yön vermeye çalışmışlar ve başarılı olmuşlardır.

Ben bu grupla seçim kazanılmasının imkânsız olduğunu düşünen binlerce kişiden yalnızca biriyim. Ben isterim ki herkes inandığı şeyi açıkça söylesin maalesef yine siyasetin üst tabakasında yer alan ve gelecekle ilgili düşünceleri olan ve bunu saklayan, konuşursam benim de karşımda dururlar korkusuyla ya da, bunlar bir arayla çekişirken ben aradan çıkamaz mıyım hesabıyla, doğruyu konuşmayan arkadaşlarımız var. Ben onlara şunu belirteyim ki herkesle iyi geçinen adam iyi değildir. Onda bir sorun var demektir. Buna bir fıkrayla örnek vermek istiyorum.

‘’ Nasrettin Hocayı kadı olarak atamışlar, iki şahıs anlaşamadıkları bir konu yüzünden kadı efendinin huzuruna çıkarlar. Şahıslardan biri olayı anlatır, kadı efendi haklısın der; diğer şahıs da anlatır ona da haklısın der; kadının hanımı dayanamaz, kadı efendi ne yapıyorsunuz böyle sorun çözülmez der. Kadı efendi döner karısına sen de haklısın der.’’

İşte bizim halimiz, herkes haklı kendine göre.

Siyasetin acı gerçeklerinden biri de kalburüstü siyasetçilerimizin aday adayları içerisinde hangisini kullanabiliriz yapmalarıdır, hangisi başarılı olur onları ilgilendirmez. Kişisel çıkarları ön plana çıkarırlar ona göre aday seçerler. İşte bütün bu kargaşanın içinden çıkmanın tek yolu vardır, ilçe başkanımızın ve yönetimin inancı ve kararlılığıdır. Seçimi kazanamayabilirsiniz ve tüm aday adayları yetersiz olabilir, ama bir başkan kazanamayız diye değil hangisiyle en fazla oy alabiliriz mantığıyla hareket etmelidir. Maalesef aday adaylığı süreci bol kazalarla yürütülmüştür. İşte sonuç aday adaylığında başarılı olan görevsiz kurmayların seçim başarısızlığı ortadadır.

Etem karaüzüm: Siz aday edilseydiniz, bu seçim alınabilir miydi?

Ramazan Vuruşkan: Ben aday edilseydim bu seçim alınabilirdi demek abartılı olabilir. Ancak bu seçimi almak için oturulup beklemenin bir sonuç vermeyeceğini bilenlerdenim.

AKP ve Yusuf Özdemir ile yarışacağımdan herkesin emin olmasını isterim.

Etem karaüzüm: Sizce, Yusuf Özdemir’in 5. kez seçimi almasının sırrı nedir?

Ramazan Vuruşkan: Evet Sn. Yusuf Özdemir 5. kez Belediye Başkanlığını kazandı, öncelikle kutluyorum.

Neden Yusuf Özdemir?

Ben size ilginç bir yaklaşımla konuya girmek istiyorum. Aday adaylığı sürecinde bayan bir aday olabilir mi diye düşünüldüğünde; Bizim görevsiz kurmayların karargâhında şöyle bir yorum yapılıyor. ‘’Kadın Başkan ölüye düğüne nasıl gidecek.’’ Ne acı değil mi?

 Belediye Başkanının görevleri belirlenmiş hem de bizim seçmenimiz hatta parti adına karar verme mertebesine gelmiş ya da kendini öyle hissetmiş birileri tarafından.

Siyasette başarılı olmanın iki yolu var. Biri vatandaşa hizmet edeceksin diğeri vatandaşa hürmet edeceksin. İşte eleştirdiğimiz hizmet konusunda beğenmediğimiz Yusuf Özdemir hürmet etmeyi iyi biliyor, temel neden budur.

Etem karaüzüm: Siz üç dönem CHP’nin ilçe başkanlığını yaptınız. Türkiye siyasetini çok yakından biliyorsunuz. Ülke geneli için son seçimi değerlendirir misiniz?

Ramazan Vuruşkan: Aslında, ülke genelinin, Gölbaşı minyatür bir örneğidir. Seçmenin size güvenmesi gerekir. Parti içi huzursuzluklar, insanları bu çatının altına girmesini engeller. Devamlı eleştiri değil doğruya doğru, yanlışa çözüm bulunarak cevap verilmesi ve insanların inanmasının sağlanması gerekir. İşte yukarıda ki söylediğim hizmet ve hürmet meselesidir. Bunlardan biri insan iktidar yapar. İkisi kalıcı yapar.

Etem Karaüzüm: Bu güzel söyleşi için teşekkür ederim.

Ramazan Vuruşkan: Ben teşekkür ederim.
ETİKETLER : Ramazan Vuruşkan CHP Söyleşi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.