Alıcı Bulamayınca Minyatürünü Yapmaya Başladı

52 yıldır semercilik yapan Zeynal Uluca, hayvan semeri satamayınca minyatürünü yaparak satıyor.
Bu haber 2019-02-09 14:01:38 eklenmiş ve 327 kez görüntülenmiştir.

 

Akrabalarından 11 kişinin semercilik yaptığını ve iş olmayınca hepsinin bıraktığını belirten Zeynal Uluca, meslekte iş olmayınca 2 kişi kaldıklarını ve şuanda semerin minyatürünü yaptıklarını söyledi.

 

 Çocukluktan beri babalarının yanına giderek öğrendikleri semerciliği 52 yıldır yaptıklarını belirten Uluca, şunları söyledi:
"Yaptığımız işler baba mesleği, dede mesleği. Sülalede bu işi yapan 11 kişi vardı. Kala kala 2 tane kaldık. Yanı başka esnaflarda var ama biz akraba olarak söylüyoruz. Burada olsun, Kahta'da olsun akrabalarımız vardı. Bu işleri yapardık. Bu işlerin geliriyle büyüdük aşağı yukarı 50-52 seneden beri bu sokaktayım. Çocukluktan beri babamın yanına gidip gelirdim babamız bu işi yapardı. Dedemiz bu işi yapardı. İşin yoğunluk zamanında hatırlıyorum babam gece veya pazar günleri gelir evde çalışırdı. Harman zamanı, şire zamanı işler yoğundu. Müşteriyi bekletemezsin. Babam köyden gelmiş, işini görüp gidecekti. Oradan kendi işlerine baksın. Yanı şimdiki gibi öyle iki saatte traktörle bir saatte biçerle biçen, ondan sonra eskiden orakla elle biçerlerdi. Onu çekerler harmana atlarla çekerlerdi. Harman yerine onu gem gezdirdiler, onu harmana vururlardı, savururlardı. Taneyi samanını ayırırlardı. İşleri bitmezdi köyün. Şimdi de oturuyoruz. İşte şuanda işin maketini yapmaya başladık.  Minyatür büyük palanların küçüğü. Bazen soruyorlar da, alan da oluyor ama emeği de büyük. Çulun, büyük palanın emeği neyse küçüğün de aynı. Onu da 2 günde bitiriyorum küçüğünü de 2 günde bitirdim. Onda ne varsa bunda da aynısı var. Hiç eksiği yok herşeyi bunda var. Zaten bir tarafını eksik bıraksan olmaz illa kendi kendini gösterir şimdide bu şekilde işte yapıyoruz."

 


Kaynak:PHA

ETİKETLER : Semerci Zeynal Uluca Adıyaman Minyatür Semer Alıcı Bulamayınca Başladı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.