Tutdere, İntiharların Araştırılmasını İstedi

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, başta Adıyaman olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan intihar vakalarının araştırılıp, yaşanan toplumsal travmaya dair önlem alınması ve sorunların çözümü için meclis araştırması istedi
Bu haber 2019-02-09 13:54:39 eklenmiş ve 222 kez görüntülenmiştir.

 

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, başta Adıyaman olmak üzere, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan intihar ve cinnet vakalarını araştırmak üzere bir meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. Önergenin gerekçesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin intihar vakaları konusunda Marmara, Ege ve Akdeniz’den sonra dördüncü sıraya yerleştiği belirtildi. Bölgelerin nüfus ve yüzölçümü oranı dikkate alındığında bu oranın yüksekliğinin dikkat çekici olduğu vurgulandı. 

 

-“İNTIHARLARIN SEBEBI TESPIT EDILMELI”
Milletvekili Av. Tutdere "TÜİK’in rakamlarının yalnızca intihar sonucunda yaşanan ölümleri baz alıyor olması, fotoğrafın tamamını görmemizi engelliyor. İntihar girişimi ve ölüm sonucu bir bütün olarak değerlendirilmeli, bölgede bu yönde bir araştırma yapılmalıdır. Çevremizde ve basında neredeyse her gün bir intihar ya da cinnet vakasıyla karşılaşırken, bu sorunu görmezden gelerek çözemeyiz. Toplumumuzu derinden sarsan, insanların mücadele azminin azaldığının kanıtı olan intihar vakalarının nedenlerinin tespiti yapılmak zorundadır" açıklamasını yaptı. 

 

-"BU KONUDA DAHA ÖNCE ÇALIŞMA YAPILMADI"
2017’de bölgede 299 intihar vakası yaşandığını aktaran Tutdere, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"TÜİK verilerine göre, 2017’de bölgede 299 intihar vakası yaşanırken, bu intiharların 110’u Adıyaman’ın da içinde olduğu Gaziantep, Adıyaman, Kilis bölgesinde yaşandı. Dicle Üniversitesi bünyesinde özellikle Adıyaman’daki intihar ve cinnet vakalarına dair bir araştırma yapılacağı haberi önceki yıllarda basına yansıdıysa da, bu çalışma kaynak eksikliğinden yapılamadı." 

 


Kaynak:PHA

ETİKETLER : Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere Güneydoğu Bölge Yaşanan İntiharlar Vaka Araştırma Travma Gaziantep Adıyaman Kilis
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.