Hacı Hasan Çeşmesi Yeni Yerine Taşındı

Bulunduğu yerde muhafazası sağlanamayan Haci Hasan Çeşmesi, Adıyaman Müze Müdürlüğü denetiminde Hacı Abuzer Baba Türbesi'nin bulunduğu alana taşındı.
Bu haber 2019-02-07 12:08:45 eklenmiş ve 265 kez görüntülenmiştir.

 

Adıyaman'da halk arasında "Meryem Ana" Çeşmesi olarak bilinen 17'nci yüzyıla ait Haci Hasan Çeşmesi, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun resmi kararı sonrası yeni yerine taşındı.
Adıyaman Musalla Mahallesi'nde Eski Halep Caddesi olarak bilinen yolun üzerinde bulunan çeşme, eski yerinin yaklaşık 200 metre kuzeyine taşındı. Hacı Abuzer Baba Türbesi'nin güneyine yerleştirilen çeşme asli fonksiyonu dışında tamamen tarihi doku olarak sergileniyor.
Bir dönem yoldan gelip geçenlerin uğrak yeri olan ve zaman içerisinde coğrafi konumundan dolayı değerini yitiren tarihi Haci Hasan Çeşmesi Çeşmesi, zaman içeresinde kaderine terk edilmesinden dolayı yıkılmaya yüz tuttu. Düzgün kesme taş malzeme ile inşa edilmiş olan çeşme, yuvarlak kemerli bir girişe sahip. Bir lento ile iki katlı bir görünüme sahip olan çeşme içeriden su haznesi ve hazne üzerindeki gelip geçenlerin su içmek için uğradığında eşyalarını koyabilecekleri bir taka ve taka üzerindeki basık kemerli bir kitabeye sahip.
Adıyaman merkezde Varlık Mahallesinde bulunan çeşme, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun resmi kararı sonrası Adıyaman Müze Müdürlüğü denetiminde, çeşmenin taşları numaralandırılarak yeni yerinde restorasyonu tamamlandı.

 

 

 


Kaynak:PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.