Adıyaman Ciddi Göç Veren Bir İle Dönüşmüş

Avukat Murat Bilgiç, kenevir ekiminin Adıyaman'a verilmemesini büyük bir talihsizlik olarak değerlendirirken Adıyaman' ın tarımsal alanda yaşanan ciddi daralmayla göç veren bir ile döndüğünü söyledi.
Bu haber 2019-02-04 14:35:48 eklenmiş ve 284 kez görüntülenmiştir.

 

Avukat Murat Bilgiç, Hükümetin Kenevir ekimi konusundaki yaptığı çalışmada bazı illeri kapsarken aralarında Adıyaman'ın olmayışını değerlendirdi.

 

Kenevir ekimi için Adıyaman'a izin verilmemesini eleştiren Bilgiç şunları dile getirdi.

 

"Çıkartılan düzenlenmenin amacı, Kenevire dayalı bir uyuşturucu maddenin üretimini engellemez. Amaç olarak bu ortaya konulmuş. Bildiğim kadarıyla açıklanan iller Kayseri'den tut Yozgat'a, Sinop'a, Tokat'a, Zonguldak'a, Kütahya'ya,Antalya'ya kadar bir çok il var. Bunlar zaten bir şekilde özellikle Antalya ve benzeri iller seracılık ve benzeri yöntemler kullanarak tarımda ileriye giden, üretim biçimlerini geliştirmiş, geniş arazileri bulunan iller. Özellikle Kayseri gibi iller. Buralarda bildiğim kadarıyla uyuşturucu elde etmeye yönelik Kenevir ekimi ama eğer amaç Kenevire bağlı uyuşturucuyu engellemekse bunun üretim yerleri var. Yanı bunun da daha çok Güneydoğu bölgeleri olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Güneydoğu'da her ile ekim iznini vermeyebilirsiniz. Adıyaman terör sorunu olmayan ve tarımsal alanda çok ciddi daralma yaşanması nedeniyle göç veren bir ile dönüşmüş. Adıyaman'ın tek geçim kaynağı tütün. Tütüne esrar muamelesi yapılıyor. Yanı tütün üretimi tamamen hemen hemen yasaklandı. Satışı yasaklanınca üretimi de bir anlamda dolaylı olarak yasaklanmıştır.İki sene 6 ay alan ve infaz rejimi nedeniyle adam öldürenden, adam yaralayandan, vücut bütünlüğüne dokunandan ,bundan daha fazla daha ağır koşullarda cezası infaz edilebilir suça dönüştürüldü tütün satımı şimdi. Böyle bir ilin, yani bin metre, iki bin metrelik topraklarda tütün üreten insanları da açlığa mahkum edeceksiniz. Arkasından bu ile değil de işte Kayseri, Malatya gibi illere hem sanayisi gelişmiş, hem tarımsal alanda gelişmiş, hem hayvancılığı gelişmiş illere kenevir ekme izni verdiniz. Bunu kabul etmek mümkün değil."

 

-" BU MEMLEKETTE KENEVİRE İZİN VERMEYECEKSİNİZ DE NEYE İZİN VERECEKSİNİZ?"

 

Adıyaman'ın AK Parti'ye her türlü desteği sunduğu için cezalandırabileceğini belirten Bilgiç şöyle devam etti:

 

"AK Parti'li olup istemeyi bilmeyen biriyle olduğu için her koşulda tartışmasız AK Parti'ye oy verdiği için cezalandırabilir konumuna düşmüştür. Yanı bu memlekette kenevire izin vermeyeceksiniz de neye izin vereceksiniz? Adıyaman'da ağır ceza mahkemesinde 340'ın üzerinde uyuşturucu dosyası var. Yani böyle tonlarca satılan satış değil, bu memlekette tütünün yasaklamasıyla birlikte Adıyaman'da toplasanız 3 tane 5 tane uyuşturucu dosyası olmazdı. Bugün 300'lerin üzerinde. Şimdi eğer derdiniz birşeyi önlemek veya engellemek ise o zaman Adıyaman'ı bu kapsama alacaksınız. Diyebilirsiniz ki; Diyarbakır'ı alırsak dağlık bölgeleri bu konuda idare edemiyoruz, Adıyaman'da öyle bir sonumuz da yok. Adıyaman'da bir uzman çavuş en ücra köyündeki 200 -300 kişiyi aynı anda köyden boşaltırabilir. O kadar da biate yakın bir toplumuz. Bırakın seyredin itirafçı olmayan bir toplumuz. Zaten onun bedelini ödüyoruz, ona kızıyoruz yani. Adıyaman'ın gibi bir kente siz tütünü yasaklarsanız ardından böyle bir olanak getirip bunları Adıyaman'a yararlandırmazsanız o zaman tamamen Adıyaman iyiliğini değil kötülüğünü düşünüyorsunuz. Amacınız uyuşturucuya dayalı kenevir ekimini denetlemek veya engellemek değil bazı kentlere pozitif ayrımcılık yapmak, bazılarına olanak sağlamak diye düşünürüz. Çünkü ilimiz gerçekten kendi içinde kavrulan, dar olanaklarla hayatını sürdüren bir kent. Adıyaman'da sanayi yok, dibinde Atatürk Barajı olmasına rağmen sulamaya izin verilmiyor. Sulama tesisleri yapılmamış, kanallar yapılmamış. yoksa arazi bizde de var. iklim müsait Allah her şeyi vermiş, doğayı her şeyi vermiş ama verilmeyen birşey var yöneticiler."

 

-"ADIYAMAN KENEVİR ÜRETİMİNE DAHİL EDİLMELİ"

 

İktidar kendisinde itirazlarını bildiren tepki gösteren bir şekilde yapmazsan oy vermem diyenlere hizmet ödüyor. Bizler açısından bedeli çok ağır olacak. Yani önümüzdeki aylarda tütünle ilgili yasaklar daha da ağırlaşacak, çünkü yürürlüğü bir yıl süre ile ertelenmiştir. Yanılmıyorsam nisan veya temmuzda o süre de oluyor. Şimdiden hayat çekilmez hale geldi. O süreç seçimden sonra hayata geçtiği zaman çok daha ağır koşullarda yaşayacağız. Eğer burada amaç hem uyuşturucu kenevire bağlı uyuşturucu keneviri engellemek hem de bir kentin ekonomisine, endüstriyel üretimine kontrollü olarak serbest bırakarak katkı sağlamaksa Adıyaman'da bu kapsamda olmalı. Çünkü Adıyaman'da bu kontrolü sağlamak, araştıracak engelleyecek hiçbir şey yoktur ve iklimsel olarak da bu bitkinin üretiminde en uygun illerden biridir.  Adıyaman'ın içerisinde de sınırlama getirebilirsiniz. Adıyaman'ın ovasına, buna izin vermezsiniz ama dağ köylerinde buna izin verirsiniz denetlersiniz. Kayseri'de, Yozgat'ta, Malatya'da, Tokat'ta nasıl denetleyeceksiniz bunu Adıyaman'da da öyle denetlersiniz. O nedenle bunun hiç bir açıklaması yoktur. Bunu kimseye de açıklayamazsınız."

 


Kaynak:PHA

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ADIYAMAN haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.