İkinci El Telefonda

20 yıllık cep telefon tamircisi Bülent Küsülü, ikinci el telefonlarda FETÖ'nün şifreli haberleşme programı Bylock'a karşı uyardı.
Bu haber 2019-02-04 13:51:18 eklenmiş ve 207 kez görüntülenmiştir.

 

Yaklaşık 20 yıldır telefonculuk işiyle uğraştığını belirten Küsülü,"20 yılda Türkiye'nin geldiği nokta belli. Tabi insanların sıfırla ikinci el telefonun arasındaki farkları görme olmasızlıkları daha da belirgin olmaya başladı. Az mı az oynamıyor sıfırla ikinci el arasında. Çok büyük farklar var." dedi.

 

Eskiden gelen malzemelerin çok daha kaliteli olduğunu vurgulayan Küsülü şöyle devam etti:

 

"Çin malı girdikten sonra kalite düştü, fiyat düştü ama halen Dolardaki yükseliş ve inişi bizim teknik olarak malzemelerimize yansımıyor.  O yüzden insanlarımız bizim çok para kazandığımızı hissedebiliyorlar ama öyle değil. Belli bir iş oranımız var malzemenin kendisi çok pahalı. Çin malı ürünler güzel midir? Güzeldir, iyi olanlar da vardır kötü olanlarda vardır. Onun yanında aslında en önemli şeye geleceğim. İkinci el piyasası 2014 senesinden sonra  birazcık demeyim çok  kötü bir şekilde durgun olmaya başladı."

 

-"İNSANLARDA BYLOCK KORKUSU VAR"

 

FETÖ'nün kullandığı Bylock yüklemesi ve bir çok insanın bundan zarar gördüğünü,ikinci el telefonlarda nasıl alınması gerektiğini konusunda bilgi veren Küsülü şunları kaydetti:
"İnsanlarda Bylock korkusu başladı. İkinci el almaya korktular. Aslında korkmalarını gerektirecek her hangi bir  olay değil. En basit örneğini vereceğim. bunları bilinçlenmemiz için söylüyorum. Telefondan çıkan iki tane sinyal vardır.  Biri sim kartınızın sinyali, diğeri telefonun sinyali. Sim kartınızı yeni bir telefona taktığınızda iki tane sinyal farklı bir şekilde gitmiyor, iki tane sinyal aynı noktaya gidiyor. Diyelim ki sizden önceki kullanan Bylock kullandığında onun sim kartıyla ilgili ve telefonuyla ilgili sinyal gider ama o sim kartı çıkarıp siz sim kartı taktığınızda isterlerse onlarda 10 binlerce işlem yapmış olsunlar sonuçta sizin sim kartınız size aitse siz o bölümden sonrası için sorumlusunuz, bölüm öncesi için değil. Halkımızın bilinçlenmesini istiyorum. Kimse cihaz almaktan korkmasın. İkinci el bir cihaz alırlarken bir belge alsınlar satıcıdan. Bir tutanak tutsunlar. Yani hırsızlık olabilir, sadece bu Bylock için değil. Gayri meşru işler için kendine bir güvence alsınlar. Savcılıkta veya Adalet Bakanlığında her hangi bir soruşturma geçirdiklerinde ellinde bir belge olduklarında  çok rahat bir işlem yapabilirler. İkinci el piyasası bugünlerde çok hareketli. Onun sebebi Dolardaki artış, ekonomimizin iyi bir durumda olmayışı. Söylenebilecekler çok fazla. İnsanlar şuanda tuşlu telefonlara dönmeye başladı. Artık teknolojiyi o kadar umursamıyorlar. Sadece telefonu bir iletişim aracı olarak, yani çok eskiden yapmamamız gereken şeylere yönelik hareket etmeye başladılar. Aslında bir açıklama çok eskiden yapmamız gereken şeyler yönelik hareket etmeye başladılar. Aslında insanlar bazı şeyleri internette araştırsınlar. Kitapları bugün kitap satışlarında çok büyük döndü dönüyor. Bunu da halkımıza söyleyebilirim."

 

 

 


Kaynak:PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ADIYAMAN haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.