Demokrasiye Olan İnancımızı Asla Kaybetmedik

Siyasetçi Avukat Zeynep Saya yerel seçim startının verildiğini belirterek, ”İttifaklar Adıyaman genelinde gündemde. Baktığımız zaman siyasi partilerin çözüm üretmek yerine daha çok sorunlar sorun olduğunu görüyoruz.” dedi.
Bu haber 2019-01-24 13:57:10 eklenmiş ve 196 kez görüntülenmiştir.

 

Takım tutar gibi siyaset anlayışı söz konusu olduğunu savunan Saya şöyle devam etti:

 

“Hâlbuki bu a partisi veya b partisi hiç önemli değil eğer gerçekten yerelde halkın yeterli hizmeti alamıyorsa almadıysa bunu değerlendirmesini tatbikide kendisi yapacaktır. Bunun dersini sandıklarda verilmelidir yanı biz demokrasiye olan aşkımızı demokrasiye olan inancımızı hiç bir zaman kaybetmedik kaybetmeyeceğiz ama biz kadınlar demokraside ne kadar alabiliyoruz o ayrı bir tartışma söz konusu olur ama suskun bir toplumuz ve bugün eğer konuşulmayacaksa ne zaman konuşulacaktır? Sormak gerekiyor konuşsak da öleceğiz sussak da öleceğiz. En iyisi ben diyorum ki konuşarak ölelim ama devletin politikası da yaşatmak ve umudu hep diri tutmak adına olmalı. Ben yerel seçimler gündemindeyim. Biliyorsunuz biz kadınlar noktasında özelikle yerel seçimlerde çok daha umutsuz vakalar yaşadığımızı düşünüyorum. Çünkü yerellerde bizim temsil oranımız bir meclisteki temsil oranımız arasındaki çok çok altındadır. Aslında kadınların erkek yaşamın her alanında eli olmalı ve bu toplumun yüzde ellisi oluşturan biz kadının atıl durumda kalmaması gerekiyor ama siyasi arenada dahil yerimizi alabilmemizi tamamen ekonomi bağımsızlığımızı alakalı bir durum. Ekonomik bağımsızlığı elde etme noktasında her geçen gün biz kadınlarda uzaktan eğitim daha çok yaygın hale getirmelerini görüyoruz. Yanı 4+4+4'de birlikte özelikle ortaokuldan itibaren kız çocuklarımızın okuldan okul yaşamından uzaklaştığını görüyoruz. Bu konuda gerçekten acil tedbirler alınmalı. ‘Oku’ Allah’ın ilk emriyse biz kadınımızla erkeğimizle kalkınmış bir ülke olmak istiyoruz.”

 

-“İNSANA YATIRIM YAPILMALI”

 

“Öncelikle insana yatırım yapılması gerekiyor. Öncelikle insanın doğal ihtiyaçlarının karşılamanmış olması gerekiyor. Barınma, giyinme, yeme gibi. Ama biz kadınlar pazara gidiyoruz enflasyon yüzde 70'lere dayandığını görüyoruz. Evimize giren girdikleri noktasında giderler hergün artıyor, kat kat artıyor. Bugün eğer emekliye yüzde 10 enflasyon fark ödeniyorsa bugün resmi rakamlarla açıklanan enflasyon yüzde 20 üzerindeyse gerçek enflasyon yüzde 50 üzerindeyse evet öncelikle sosyal bir varlık olarak ihtiyaçlarımızı karşılaya bilmemiz için devletin sosyal devletin olması gerekiyor. Yanı bizim gibi kadın ve çocuklar korunmaya muhtaçlar. Gruplar noktasında yeni politikalar üretilmesi gerekiyor ve bu yerel seçimleriyle birlikte salt kaldırım belediyeciliği değil. Bizi yönetmeye talip olan insanların projeleri ile ortaya çıkması gerekiyor, sosyal projelerin hayata geçilmesi gerekiyor. Bir şeyin mutluluğu aslında o şehirde yaşayan ailelerin ve bireylerin mutluluğundan geçer. Halbuki baktığımız zaman bizim yaşadığımız şehrin içinde Adıyaman'ımızda dahil olmak üzere ülkemizde her geçen gün intihar vakaların artığını görüyoruz. Yanı her gün bir birimize şiddet uygulamayı bırakır, biz bununla mücadele etmeye çalışırken gelinen noktada şiddetti kendi kendimize  uygulamaya başladık. Allah'ın verdiği canı biz alıyoruz. Biz bu noktaya geldik. Bunun sebebi aslında toplumdaki huzursuzluktur. Bu umutsuzluk siyaset konumuna olan bir güvensizliğin bir sorunsuzudur. Yanı insanlar kime oy kullanırsalar kullansınlar sonucun pek de değişmeyeceğini görüyorlar ve bu konuda siyasetçi ve siyasetlerin  yeterli bir samimiyet göstermediklerini görüyorlar. Mesele gerçekten kimin seçildiği veya kimin başkan olduğu değil o kişinin kadrosuyla projeleri ile Adıyaman'a yeni bir bakış açısı, yeni bir ufuk, yeni bir soğukluk belediyecilik anlayışını getirmesidir. Ben bu noktada salt Adıyaman’la sınırlı kalmamak üzere insanların mutluluk hakkının elde edilmesine noktasına mutluluğu aramak hakkımızın hayata geçirmesi noktasında öncelikle suskun toplum olmaktan vazgeçmemiz gerektiğini ve hukuki güvenlik noktasında, ekonomi, sosyal hayat herşey hukuka bağlı. Çünkü bugün yargıya olan güven yüzde 70 azalmış ise bunu biz söylemiyoruz rakamlar söylüyor. Bize ve buradan yargı bağımsızlığının çok iyi tartışılmasını ve salt adliyelerin fiziki koşulların iyileştirmesi gerektiğiyle bu işin elde edilemeyeceği, gerçekten adaletin gerçekleştirmesi noktasında bırakın adalet gerçekleşirse dünya tersine dönsün.”

 

 

 


Kaynak:PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.