Gümüş Ve Yüzük Ustası Teknolojiye Direniyor

Besni ilçesinde, gümüş ustalığı yapan Mustafa Taşçı(47), tarihe direniyor.
Bu haber 2019-01-23 12:06:11 eklenmiş ve 207 kez görüntülenmiştir.

 

10 yaşında babasının yanında mesleğe başlayan Gümüş ustası Mustafa Taşçı, el emeğiyle yaptıkları işlemeleri şimdilerde ise makinelerin yaptığını ve çıkarak bulamadıkları söyleyerek tarihe direndiklerini belirtti.
Bilgisayar çıkmasıyla teknolojiye direndiklerini belirten Gümüş ustası Mustafa Taşçı,"Babam 10 yaşındayken 1947 yılında günün getirmiş olduğu zorluklar çerçevesinde abisi ölünce babam mesleği devam ettiriyor. Yıllar içerisinde eski Besni’den şimdiki Besni’ye göç olduktan sonra imalatçılığı devam ettiriyor. Zamanında on tane imalatçı esnaf varmış. Adıyaman’daki esnaflar bile bizim malzemelerimizi kullanmak için Besni’ye gelirlermiş. 1947 yılından beri babamın maliyeye kaydı vardı ve emekli oldu. Şimdi bu işi burada ben yürütüyorum. Artık bu meslekte çırak olacağını zannetmiyorum. Günün getirdiği bilgisayar teknolojilerine ağırlık veriyor. Bizim işte de öyle, biz 3 veya 4 saatte bir tane yüzük yapabiliyoruz, ama adam bin tane yüzüğü bir saatte yapıyor. Her işte olduğu gibi bizim işte teknolojiye yenik düştü" dedi.
Çıkart bulamadıklarını belirten Taşçı,"Gerçekten bizim meslekte çırak yetişmez artık. Teknolojik tezgahlar çıkmış, tezgahları komutlar girerek bilgisayar üzerine bizim bir günde iki günde uğraşıp didindiğimizi, seriye bağlayaraktan saatte bir taneyi tıkır tıkır dökebiliyorlar ve sıfır hatayla, el işçiliği gibide değil" şeklinde konuştu.
Özel isteklerin sürekli olduğunu aktaran Taşçı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ama bizim işimiz ölmez özel istek her zaman vardır. Elinde akit taşı vardır, getirir ve buna ben yüzük istiyorum der. Yada 'incim var ben buna kolye istiyorum' der. Bizde ufaktan ufaktan yaparız. Eskisi gibi güzel paralar kazanamayız ama ekmek paramızı kazanırız"

 

 

 


Kaynak:PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BESNİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.